SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Van’da Ermenistan’a teşvik toplantısı

Published on 06/09/2014 under Haberler

DİHA

Hrant Dink Vakfı, Türkiye ve Ermenistan arasında temasları arttırmak ve teşvik etmek amacıyla Van’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri, hukukçu, iş insanı ve öğrencilerle ile bir araya gelerek, konuya ilişkin projelerini anlattı.

Hrant Dink Vakfı, Türkiye ve Ermenistan arasında doğrudan temasların arttırılması ve her alanda işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla Van’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri, hukukçu, iş insanı ve öğrencilerle Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Hrant Dink Vakfı üyesi Burcu Becermen, vakfın çalışmalarını anlatmak amacıyla İstanbul’dan geldiklerini söyledi. Becermen, Ermenistan’a gitmek isteyen ve Ermenistan halkını tanımak isteyen yurttaşlara yardımcı olabileceklerini dile getirdi. Türkiye’nin komşusu olan Ermenistan’a sınır kapısı olmadığını hatırlatan Becerman, “1993 yılında kapatılan sınır kapısının Türkiye ve Ermenistan halkını cezalandırmak anlamına geliyor. Özellikle de Kürt halkını cezalandırmak anlamına geliyor” diyerek, bölge halkını Ermenistan halkını tanımaya davet etti.

Ardından konuşan Hrant Dink Vakfı Koordinatörü Müge Yamanyılmaz da, Hrant Dink Vakfı’nın projelerini anlatarak, Ermenistan ve Türkiye arasında ilişkileri değerlendirdi. Her yıl yüzlerce yurttaşın Ermenistan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Ermenistan’a göndermek için aracı olduklarını dile getiren Yılmaz, Türkiye’den Ermenistan’a giden yurttaşların duygularını dile getirdiği görsel sunum projesini anlattı.