SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Türkiye’den gazeteciler Ermenistan’da Aurora İnsanlık Ödül Töreni’ne katıldı

Published on 21/07/2017 under Haberler

Türkiye’den 7 gazeteci, Hrant Dink Vakfı’nın Gümrü Gençlik Girişim Merkezi işbirliği ve Birleşik Krallık Hükümeti’nin Çatışma, Güvenlik ve İstikrar Fonu desteği ile düzenlediği Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı kapsamında 24-29 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ermenistan’ı ziyaret etti.

Türkiye ve Ermenistan’dan gazeteciler arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi ve iki ülke arasındaki haber alma ağlarının doğru yollardan kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlayan programın dokuzuncu yılında, Türkiye’den insan hakları, kültür-sanat ve ekonomi alanlarında çalışan gazeteciler, 26-29 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenen Aurora İnsanlık Ödülü’ne katılmak üzere komşu ülke Ermenistan’ı ziyaret ettiler. İlk defa 24 Nisan 2016’da tesis edilen Aurora İnsanlık Ödülü, her yıl kendini insan hayatını korumaya ve insani yardım yapmaya adayan kişi ve kuruluşlara veriliyor. Ödül Töreni vesilesiyle, programa katılan gazeteciler, program süresince Ermenistan’daki medya kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek gazeteci meslektaşları ile görüşme fırsatı buldular; Aurora İnsanlık Ödülü kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldılar.

Artı Gerçek, BBC Türkiye, Daily Sabah, Dünya Gazetesi, Hürriyet, T24 ve Tele 1 TV’den Ermenistan’a ilk ziyaretlerini gerçekleştiren gazeteciler, programın ilk gününde Armenian Institute of International and Security Affairs (AIISA) bünyesindeki araştırmacılarla bir araya gelerek, AIISA’nın Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve kapalı sınır algısına dair yürüttüğü akademik araştırmaların sonuçlarını tartıştılar. Bu görüşmenin ardından, Avrasya Ortaklık Vakfı’nda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen gazeteciler, iki ülkede insan hakları, demokratikleşme ve basın özgürlüğü alanlarındaki gelişmeleri ve basın özgürlüğü ile ilgili birlikte değerlendirme imkânı buldular.

Ermenistan Devlet Televizyonu H1 ve Kentron TV ile yaptıkları görüşmeler sayesinde, Ermenistan’daki meslektaşları ile tanışma ve iki ülkede medyanın durumu ile ilgili görüşlerini paylaşma imkânı buldular. Gazeteci grubu, program kapsamında geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi ziyaret eden Ermenistanlı gazetecilerle Media Initiatives Center’in desteğiyle düzenlen yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek tanışma fırsatı buldu. Toplantıda, her iki ülkede basın özgürlüğünün genel durumu ve gazetecilerin çalışma koşulları ele alındı.

Programa katılan gazeteciler ayrıca, Ermeni Devrimci Federasyonu Taşnaksutyun Partisi Uluslararası Sekteri Giro Manoyan ve Way Out Koalisyonu’ndan Edmon Marukyan ve Mane Tandilyan ile yapılan görüşmelerde, her iki partinin de geçmişi ve bugünü hakkında bilgi alarak, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin geleceği üzerine konuştular.

Program kapsamında, Kafkas Enstitüsü Direktörü Alexander Iskandaryan ile de görüşen katılımcılar, kapalı sınırın doğurduğu sonuçlar, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin Kafkasya üzerindeki etkisi hakkında görüşlerini paylaşarak, Kafkas Enstitüsü’nün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Programın üçüncü gününde gazeteciler, Aurora İnsanlık Ödülü kapsamında UWC Dilican Koleji’nde düzenlenen panelleri takip etmek ve ödül adayları ile görüşmek için Dilican’a günübirlik bir seyahat yaptılar. Dilican’daki öğle yemeğinde, UWC Dilican Koleji’nde eğitimine devam eden Türkiyeli öğrencilerden biri olan Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu yararlanıcısı Elif Yağmur Turan ile buluştular. Elif’ten bu koleje başlama hikâyesini dinleyen gazeteciler, lise öğrencisi olarak komşu ülke Ermenistan’da bulunmanın nasıl bir deneyim olduğu hakkında sohbet ettiler.

Gazeteciler, ayrıca, Türkiye-Ermenistan Burs Programı ile Ermenistan’da bulunan Türkiyeli bursiyeler ile bir akşam yemeğinde bir araya gelerek, komşu ülkede yaşadıkları süre boyunca edindikleri tecrübeleri dinlediler.
Katılımcılar programın son gününde, Aurora İnsanlık Ödül Töreni öncesinde, Kırlangıç Tepesi olarak da adlandırılan Ermeni Soykırımı Anıtı’nda düzenlenen anma törenine katıldılar. Ardından, Karen Demirchyan Complex’de düzenlenen Aurora İnsanlık Ödül Töreni’ni takip ettiler.

Dört günlük program kapsamında, katılımcılar, Parajanov Müzesi, Kafesjian Sanat Merkezi ve Vernisaj’ı görme imkânı da buldular.

Türkiye-Ermenistan Diyalog Programı serisi, Hrant Dink Vakfı tarafından
Gümrü Gençlik Girişimi işbirliği ve
Birleşik Krallık Hükümeti’nin Çatışma, Güvenlik ve İstikrar Fonu desteğiyle yürütülmektedir.

Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı ile Mayıs 2017’de Ermenistan’ı ziyaret eden gazetecilerin yaptıkları haber ve röportajlar

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/melis-alphan/insanlik-olmedi-40478450
http://t24.com.tr/yazarlar/hakan-aksay/ermenistan-izlenimleri-agri-dagi-kimin-ya-sari-gelin,17352
https://www.artigercek.com/onca-kotuluk-varken-iyiligi-gorebilmek
https://www.dengeamerika.com/a/kinyaze_hemid/3882603.html
https://www.dailysabah.com/travel/2017/06/14/yerevan-a-day-in-the-pink-city
Hakan Güldağ – Bloomberg TV röportajı