SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Türkiye ve Ermenistan’dan Mimarlık Öğrencileri İstanbul’da Bir Oyun Alanı İnşa Etti

Published on 13/08/2018 under Haberler

Hrant Dink Vakfı tarafından Gümrü Gençlik Merkezi işbirliğinde düzenlenmekte olan Türkiye-Ermenistan Diyalog Programı serisi kapsamında, MEF ÜniversitesiErmenistan Ulusal Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nden (NUACA) 5 öğrenci ve 2 öğretim üyesinden oluşan bir grubu 25 Haziran 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında misafir etti.

MEF Üniversitesi’nin Tasarla Yap Stüdyosu kapsamında, NUACA grubu MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden 2 akademisyen ve 9 öğrenciyle eşleşti. Grup, üç hafta boyunca birlikte çalışarak İstanbul’da yaşayan Ermenistan vatandaşı göçmen çocuklar için bir oyun alanı tasarladı ve inşa etti. Beraber öğrenmeyi teşvik eden bir ortamda çalışma imkânı yakalayan Türkiye ve Ermenistanlı öğrenciler birlikte çalışma ve üretme sürecinin keyifli yanlarını deneyimlemelerinin yanı sıra, iki ülke arasındaki sınırları aşan arkadaşlıklar da kurdu.

MEF Üniversitesi tarafından birinci ve ikinci sınıf Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri için geliştirilen Tasarla Yap Stüdyosu, dezavantajlı grupların mekânsal ihtiyaçlarına yönelik projeler tasarlıyor ve uygulamaya geçiriyor. Bu kapsamda, NUACA ve MEF öğrencileri çeşitli profesyoneller, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinde tasarım ve inşa sürecinin tamamında sorumluluk üstlendiler. MEF Üniversitesi, Tasarla Yap Stüdyosu kapsamında ilk kez yurt dışından bir partner üniversiteyle işbirliği içinde çalıştı.

Türkiye ve Ermenistan’daki yükseköğrenim kurumları arasında sürdürülebilir işbirliklerini teşvik etmeyi amaçlayan program, iki ülkenin kamu ve özel üniversiteleri arasında bağlantı kurmak üzere daha önce atılan adımların somut bir ürünüdür.

Tasarla Yap Stüdyosu kapsamında, NUACA’dan gelen öğrenci ve akademisyenler, MEF Üniversitesi akademisyenleri Aren Emre Kurtgözü ve Yasemin Burcu Baloğlu ile NUACA’dan akademisyenler Arthur Yeghikyan ve Grigor Babajanyan’ın kolaylaştırıcılığında MEF Üniversitesi kampüsünde iki hafta geçirdiler. NUACA’dan gelen grup, üniversitenin Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi kurucu dekanı, Prof. Dr. Arda İnceoğlu ile de tanışma imkânı yakaladı.

İstanbul’da geçirdikleri üç haftalık süre zarfında NUACA’dan gelen grup, Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni de ziyaret etti. Rektör yardımcısı Prof. Dr. Arzu Erdem tarafından misafir edilen öğrenciler, Kadir Has Üniversitesi’ndeki değişim ve yüksek lisans programlarına dair bilgi aldı. Grup, Hovsep Aznavour’un mimarları arasında yer aldığı eski bir tütün fabrikası olan üniversite yapısı ile Rezan Has Müzesi’ndeki M.Ö. 1. yüzyıla kadar olan döneme ait eserlerin sunulduğu, “Toprağın Mirası” sergisini de gezdi, İstanbul’un önde gelen mimari ve kültürel alanlarını da keşfetti ve şehirdeki Ermeni kültürel mirasını inceledi.

Program sonunda, MEF ve NUACA’dan programa katılan öğrenci ve akademisyenler katılım belgelerini Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’den aldı. Sağlamer, iki ülkenin yükseköğrenim kurumları arasında mimarlık gibi tematik alanlarda işbirliği geliştirmek için yürüttüğü çalışmalarla bu programın gerçekleşmesini mümkün kıldı.

Tasarla Yap Stüdyosu’na MEF ve NUACA’dan Katılan Öğrenci ve Akademisyenler
İlayda Akdemir
Grigor Babajanyan
Melsida Babayan
Yasemin Burcu Baloğlu
Deniz Başkalem
Alara Çetinkaya
Cemre Çoruhlu
Fatih Eken
Sonya Harutyunyan
Sena Karatoprak
Zeynep Ece Kişioğlu
Aren Emre Kurtgözü
Marat Mezhlumyan
Arif Şahin
Argam Shahbazyan
Kutluhan Tüzün
Serly Vartabedian
Artur Yeghikyan

 

Türkiye-Ermenistan Diyalog Programları serisi Hrant Dink Vakfı tarafından,
Gümrü Gençlik Girişim Merkezi işbirliği ve
Birleşik Krallık Hükümeti Çatışma, İstikrar, Güvenlik Fonu desteği ile düzenlenmektedir.
#ukcssf


Oyun alanının inşasında kullanılan malzemeler
Chrest Vakfı’nın desteğiyle satın alınmıştır.