SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

“Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu” tanıtıldı

Published on 08/09/2014 under Haberler

Adil Harmancı
Prestij Gazetesi

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) toplantı salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına ticari kuruluş temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve temsilcileri, Baro üyesi avukatlar, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Hrant Dink Vakfı adına Müge Yamanyılmaz ile Burcu Becermen programa ilişkin bilgilendirmede bulundu.

ÜLKELER ARASI İLİŞKİ

Burcu Becermen, amaçlarının iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesine vesile olmak olduğunu söyledi. Programın adını, “Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu” olarak belirlediklerini belirten Becermen, önce bunu basın yoluyla denediklerini, daha sonra da 10 fotoğraf sanatçısı üzerinde geliştirmek istediklerini ifade ederek, “Ancak istedik ki bu çalışmamız tüm kesimleri kapsasın, herkes bu programın paydaşı olsun ve destek versin” diye belirtti.

SİNEVİZYON GÖSTERİMİ

Proje koordinatörü Müge Yamanyılmaz da, programın içeriğini ilişkin olarak sinevizyon eşliğinde bilgilendirmede bulundu. Katılımcılara program hakkında sunum gerçekleştirdi.

BİR GÜNLÜK YOL İKİ GÜNE ÇIKIYOR

Van Genç İşadamları Derneği (VanGiad) eski Başkanı Kadri Salaz da, Alican Sınır Kapısı’nın kapalı olmasına dikkat çekti. Bu nedenle Ermenistan’a bir gün gitmeleri gereken yolu 23 saatte ancak gidebildiklerini belirten Salaz, şunları söyledi: “Erivan’a gittik yolda çok sıkıntılar yaşadık. Karayolu ile 23 saate gidebildik. Bunu Ankara ve İstanbul’daki temaslarımızda da dile getiriyoruz. Alican’dan bir günde ulaşmak mümkünken, 23 saat gibi bir sürede gidebiliyoruz. Kapıyı bir türlü açmıyorlar. Kapının açılmasını istiyoruz. Bu ülkeler arası ilişkilerin gelişmesini de hızlandırır. Türkiye malları orada çok var ama Gürcistan’dan gidiyor. Şimdi hızla giden bir barış süreci var, bu süreçte Ermenistan ile ilişkiler de hızlandırılabilir.”Konuyla ilgili söz alan tüm katılımcılar Alican kapısının bir an önce açılmasını istedi.

MASRAFLAR VAKIFTAN

Öte yandan diyalog ve işbirliği amacıyla Ermenistan’a yapılacak seyahatlerin masraflarını da Hrant Dink Vakfı üstleniyor.