SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Mart Etkinlikleri

Çevre Mühendisleri Odası’nda Konuşma

IMG_1228

7 Mart’ta, Sofya Manukyan TMOBB Çevre Mühendisleri Odası’nda bir konuşma yaptı. Sofya, Kaya gazı ve kaya gazının çıkarılmasının insan hakları üzerine olan negatif etkileri hakkında konuşmak üzere davet edildi. Amerika’daki çeşitli eyaletlerde kaya gazının çıkarılmasının olumsuz deneyimleri hakkında konuştuktan sonra, bu durumun insan hakları ihlalleri ile sonuç verdiğine değindi. Sofya ek olarak konuşmasında, kaya gazının çıkarılması konusunda oluşan küresel muhalefet hakkında konuştu ve Türkiye’de kaya gaza çıkarılma yöntemlerinden bahsetti. Bu konu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bursiyer olarak araştırma yapan Sofya’nın güncel araştırmaları ile yakından ilişkili. Kendisi, enerji ve doğal kaynakların Türkiye ve Ermenistan’daki durumları ve enerji sektöründeki hatalı yönetimlerin insan hakları ihlallerine etkisini çalışmaktadır.

İstiklal Caddesi’nin Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Turu

DSC01751

Karakutu Derneği ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forum tarafından düzenlenen hafıza turu benzersiz bir tecrübeydi. Bugünlerde İstiklal Caddesi o kadar kalabalık ve gürültülü ki binalar bazen sadece tek bir çizgi gibi gözüküyor. Tura katılma imkanımız ile bir süreliğine durma ve binaların sadece dış görünüşüne değil aynı zamanda içine bakma ve sahip oldukları hafızayı su yüzüne çıkarma imkanı bulduk.

Yerevan’da Capoeira Eşliğinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü

nil

Ermenistan’daki burs süremin yaklaşık dört ayında kadınlarıncapoeira yoluyla kendilerini sosyal ve fiziksel anlamda daha güçlü hissetmelerini sağlayarak onları, sorunlarıyla başa çıkarken karşılarındakiyle diyalog ve onları dahil etme yöntemlerini kullanmaya teşvik etmeye çabaladım. Bu kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Yerevan’da bir eylem gerçekleştirdiler.

Capoeira çalışmalarına katılan 35 kadından 6’sı o gün benimle beraber, vücut teması ve iletişimine dair sürdürmüş olduğumuz çalışmaların sonucu olan bir gösteri gerçekleştirdiler.Bu cesur kadınların kendilerini dünyaya açma ve ifade etme biçimlerine hayran kaldım. Dans ve şarkılarıyla, kavga ve saygının, öfke ve oyunun harmanlanabileceğini, haysyetin mizah yoluyla da talep edilebileceini gösterdiler.

Kars ile ilgili ders

25 Mart günü Candan Badem, Yerevan’da Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences’ta “Çarlık Rusya’sı Yönetimindeki Kars Vilayeti (1878-1918)” hakkında bir ders verdi. Dersin sonunda meslektaşlarının da katıldığı bir soru cevap kısmı oldu. Candan’a söylendiği üzere, bu ders ile birlikte Enstitü’de ilk defa Türkiye’den bir tarihçi konuşma yapmış oldu.

Gedikpaşa Ermeni Okulu’nda Paskalya

IMG_1359

Levon Vartuhyan Okulu Derneği ve UTI Paskalya’dan bir hafta önce (29 Mart’ta) Bezciyan merkezinde, Hrant Dink’in adına yapılmış Gedikpaşa Ermeni Okulu’nun öğrencileri için unutulmayacak bir gün düzenledi. Bu etkinliğin organize edilmesinde ben de memnuniyetle görev aldım. Çocuklar Hovhannes Tumanyan’ın “Köpek ve Kedi”sinin güncel bir yorumunu ustaca sahneledikten sonra yemeğe oturuldu. Akabinde çocuklar Paskalya için yumurta boyadı; oyunlar oynandı ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece eğlenceli bir gün oldu.Anladım ki bu organizsayon günümüzde İstanbul’lu, özellikle de uzun süredir İstanbul’da bulunan ve Hrant Dink adına kurulmuş bu resmi olmayan okulun öğrencileri olan, Ermenileri, Ermenistanlı Ermenilerle bir araya getirmek için düzenlenen bir dizi etkinlikten yalnızca biri. Kendi adıma Ermenileri bir araya getiren bu harika etkinliği düzenleyenlere müteşekkirim.

Ermenistan ve Türkiye’den Video Sanatı

Artists’ Film International 2014-2015 kapsamında organize edilen ve çağdaş video sanatı üzerine gerçekleşen sergi ve programda dünyanın çeşitli yerlerinden katılan sanatçılardan filmler, hareketli görüntüler ve animasyonlar gösterildi. Bu etkinlik çerçevesinde, iki komşu ülkenin ortak sanatsal meseleleri 2000 yılından bu yana Türkiye ve Ermenistan’dan farklı nesilllere ait 6 sanatçının (Gülsün Karamustafa ve Tigran Khachatryan, Ovsanna Shekoyan ve Ali Kazma, Sefer Memişoğlu ve Diana Hakobyan) videoları üzerinden paylaşıldı.

Seda

Seda Shekoyan, “Motifler, Temalar ve Yaklaşımlar” başlığı altında gösterdiği videolar aracılığıyla üç farklı kavram üzerinden ilişki kurmaya çalışırken sanat ve gerçeklik arasındaki bağlantıyı araştırır. Tema kavramı (kişisel ve siyasi tarih, ortak hafıza, emek, doğa ve kültür, devrim tarihi, vs.) ortak bir içerik üzerinden ilerlerken motif kavramı ise bir çok soru ve tartışmayı açacak bir başlangıç noktası yaratır. Yaklaşımlar ise karşılaşma mekanını temsil ederken Ermenistan ve Türkiye’nin ortak geçmişine, bugününe ve büyük olasılıkla iç içe geçmesi olası geleceğine işaret eder.