SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Kasım-Aralık Etkinlikleri

Bursiyerlerin Ev Sahibi Kuruluşlar ile buluşması

_MG_6185

Diğer günlere benzemeyen bir pazartesi akşamıydı (zaten İstanbul’da birbirine benzeyen iki gün bulmak çok zor). 3 Kasım’da Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen Türkiye-Ermenistan Burs Programı’na Ermenistan ve Türkiye’den katılan bursiyerler, Cihangir’deki bir restoranda tanışmak ve Türkiye’deki Ev Sahibi Kuruluşların temsilcileriyle görüşmek için buluştular. Bu eğlenceli buluşmanın, bağların kurulmasını ve fikir alışverişlerini geliştireceğini umuyoruz.

Marc Nichanian ile Bursiyerler aynı çatı altında

IMG_0172

7 Kasım akşamı, araştırma akşamıydı. Bursiyerler İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği panele katıldılar. Sabancı Üniversitesi’nde misafir akademisyen Prof. Marc Nichanian’ın sunum yaptığı ‘Göç ve Edebiyat: ‘Ermeni Sürgünü’nün Göç Yansımaları’ başlıklı paneli dinlemek hem bursiyerler, hem de akademisyenler, gazeteciler ve özellikle edebiyatla ilgilenenler için büyük bir fırsattı. Panele katılan diğer konuşmacılar ise Fethiye Çetin, Halil İbrahim Özcan, Gülçiçek Günel Tekin ile Zülküf Kışanak’tı. Panelin moderatörlüğünü Türkiye’de insan hakları konusunda çalışan yayıncı Ragıp Zarakolu yaptı.

İbrahim Betil ve Ahmet Aykaç ile kahvaltı

IMG_0185

İstanbul’da büyüleyici bir gelenek var; arkadaşlar ve ahbaplar, hatta iş insanları birlikte öğle ya da akşam yemeği yerine kahvaltı etmeye de gidebiliyor. 15 Kasım sabahı da böyleydi. Ermenistanlı bursiyerler, İbrahim Betil ve İbrahim Bey’in 50 yıllık arkadaşı Ahmet Aykaç ile Ortaköy’de kahvaltı ettiler. Bursiyerlerin çalışma ve ilgi alanlarının konuşulmasının yanı sıra, İbrahim Betil ile Ahmet Akçay’ın ilham veren sohbeti sayesinde İbrahim ve Ahmet beyin hayatları ve kariyerleri hakkında tecrübelerini paylaşma fırsatı yakaladı.

Kitap tanıtım toplantısı

Thomas de Waal

25 Kasım bursiyerler için hatırlamaya değer bir gündü. Bursiyerler, Washington’da bulunan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın Rusya ve Avrasya programında kıdemli araştırma görevlisi olarak çalışan Thomas de Waal’ın ‘Karabağ Barış ve Savaş Süreçlerinde Ermenistan ve Azerbeycan’ kitabının tanıtım toplantısına katıldılar. De Waal’ın, tarihsel ve siyasi analizleriyle, bölgede gerçekleştirdiği röportajlarıyla Ermenistan-Azerbeycan çatışmasını anlatılan kitabı, Hrant Dink Vakfı tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Burcu ile bir akşam buluşması

Burcu

28 Kasım akşamı bursiyerler Hrant Dink Vakfı’ndan Burcu Becermen ile buluştukları için sevinçle doluydu. Burcu’yla hem Ev Sahibi Kuruluş bünyelerinde, hem de günlük yaşamlarında şu ana kadar yaşadıkları deneyimlerini paylaştılar. Sohbet süresince, Burs Programı, konaklama, toplumda yaşanan olaylar, beklenmemiş durumlar, profesyonel deneyimler gibi birçok konu konuşuldu. Şimdiki hedefimiz ise bu tür etkinlikleri aylık olarak yapmak.

Türkiye’deki Ermenistanlı çocukların eğitim aldığı okul

Bursiyerler, iş imkânları daha fazla olduğu için İstanbul’a gelen Ermenistanlı ailelerin çocuklarının gittiği okul hakkında çok şey duymuşlardı. Bazı bursiyerler okul yönetimiyle ve hatta öğrencilerin aileleriyle görüşmeler yaptı. Bursiyerler, okulun ihtiyaçları hakkında biraz daha bilgi edinmek adına, okulun yararına bağışlarla ilgilenen kişiyle tanışmak istediler. Bu yüzden bursiyerler, bir pazar günü öğleden sonra okulun bağışlarının koordinasyonunu yapan Şuşan Keçiçyan ile görüştüler ve okula destek olmak istediklerini belirttiler. Bağış hakkında daha detaylı bilgi almak ve destekçi olmak için siteyi ziyaret edebilirsiniz: http://www.gofundme.com/ggbpm8.

Meltem ve PINK Armenia ekibi

Meltem at Pink

Ermenistan’da kitap kulübü

meltem 2

O gün diasporadan gelen Ermenilerle beraber Cascade’daki ‘Aryan’ adlı İran restoranında buluşup, ‘Reading Lolita in Tehran’ adlı kitabı tartıştığımız kitap okuma kulübü etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Gümrü’de çocuklarla resim yapmak

suzan 1

Gallery 25’te Gusana’dan gelen çocuklarla buluştuk. Çok tatlıydılar! Ben ve sanatçı arkadaşım Hakob, çocuklara resim dersleri vereceğiz. Çocuklar Türkiye’den geldiğim için çok şaşırdılar ama artık birbirimizi çok sevdiğimizi söyleyebilirim.

suzan 2

Bursiyerler ‘Mühürlü Kapı’ konferansında

22-23 Kasım’da, Hrant Dink Vakfı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü tarafından Mühürlü Kapı: Türkiye-Ermenistan Sınırının Geleceği Konferansı düzenlendi. Konferans hem Ermenistan, hem Türkiye, hem de başka ülkelerden akademisyenleri, uzmanları, siyasileri ve sivil toplum örgütlerini bir araya getirdi. Konferans, kapalı sınırların siyasi, ekonomik ve sosyal etkilerine değinmenin yanı sıra, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin geleceğine değindi.

Bursiyerlerin bir kısmı konferansa katılmak için Ankara’ya gittiler. Konferans süresince farklı konuklar ve konuşmacılarla tanışma fırsatı bulan bursiyerler, Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerinin geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında tartışma imkânı buldular. Ayrıca bu konferans, yeni profesyonel ilişkilerin ve ağların kurulması için çok önemli oldu.