SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Ekim Etkinlikleri

oryantasyon (1)Ermenistan’dan Burs Programı’na katılan bursiyerler, komşu ülkeye seyahatlerinden önce, Yerevan’da, Eurasia Partnership Foundation’ın toplantı salonunda Hrant Dink Vakfı ekibi tarafından düzenlenen oryantasyona katıldılar. Bursiyerler, birbirleriyle tanıştılar ve Türkiye’deki programlarıyla ilgili beklentiler hakkında daha detaylı bilgi sahibi oldular. Aynı zamanda bursiyerler, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Sürecine Destek Programı ve ayrıntıları hakkında bilgilendirildiler. Bursiyerlerin en çok merak ettiği teknik konular ile ilgili tartışmalar da oryantasyonun bir parçasıydı.

oryantasyon (2)İstanbul’da da aynı şekilde Türkiye’den programa katılan bursiyerler ile de bir oryantasyon yapıldı. Bursiyerler, Ermenistan’da katılacakları programlarının yanı sıra, Ev Sahibi Kuruluşlarının önerdiği programlara nasıl destek verebileceklerini ve Ermenistan ile Türkiye arasındaki farklı bağları nasıl kurabileceklerine dair paylaşımlarda bulundular. Bursiyerler, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul üyesi Dikran Altun ile Ermenistan hakkında uzunca sohbet ettiler.

oryantasyon (3)Türkiye’ye vardıktan sonra bursiyerler, Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink, Ermenistan-Türkiye Seyahat Fonu Seçici Kurul üyesi Dikran Altun ve Türkiye-Ermenistan Burs Programı Seçici Kurul üyesi İbrahim Betil ile beraber oryantasyonun İstanbul ayağına katıldı.

 

Sınırların ötesinde sohbetler

Tartışma tutkusu olan insanlar bir araya geldiği zaman Young Talks gibi tartışma platformları ortaya çıkıyor. Young Talks, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde rol oynayan, Ermenistan ve Türkiye’den genç araştırmacıların, akademisyenlerin, sivil toplum gönüllülerinin katıldığı bir seminerler dizisi.

Sargis Khandanyan, iki komşu ülke arasındaki bilgi alışverişinin eksikliği üzerine çalışımalar yürütmekte. Young Talks konuşmasında Sargis, Civilitas Vakfı’nda ve CivilNet internet haber kanalında meslektaşları ile gerçekleştirdikleri projeleri anlattı. Sargis ve iş arkadaşları, sunumunda da örneklerinden bir kaçını sundukları röportajlarda da olduğu gibi, anaakım medyaya alternatif olarak iki ülkede yaşayan farklı kültürel, profesyonel, etnik kimliklere sahip olan kişiler hakkında habercilik yapıyorlar. Böylece bilinen ve bilinmeyen sorunlar hakkında yeni fikirler ve çözüm önerilerini gündeme getirerek, var olan geleneksel düşüncenin sınırlarını genişletiyorlar.

Sargis ve CivilNet ekibinin yaptığı İngilizce haberlerin bazıları için CivilNet’in internet sitesine bakabilirsiniz.

Çıplak Ayaklar Kumpanyası

20 Ekim’de Sınırları Aşıyoruz projesine Ermenistan’dan katılan bursiyerler, Çıplak Ayaklar Kumpanyası dans stüdyosunu ziyaret edip ‘Sen Balık Değilsin ki’ adlı dans performansını izlediler. Çıplak Ayaklar Kumpanyası farklı geçmişlerden ve uzmanlık alanlarından gelen dansçılardan oluşan bir projeye sahip ve amacı Türkiye’de modern dans alanın gelişmesi. Performans, dans, şiir, müzik alanından öğeleri buluşturarak insan hakları ve konuşma özgürlüğü gibi birçok konuya değiniyor. Akşam, bursiyerler ile Çıplak Ayaklar ekibinin sohbetleriyle sonlandı.