SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

2014 – 2015 Bursiyerler

TÜRKİYE’DEKİ BURSİYERLER


ruzanna baghdasaryanRUZANNA BAGHDASARYAN:
Ruzanna Baghdasaryan, 2013’te Yerevan Devlet Üniversitesi’nde lisansını tamamladıktan sonra, sanat tarihi yüksek lisansı yaptı. Sanat, barış inşaası ve film yapımı temaları üzerine düzenlenen birçok atölye çalışmasına katıldı. 2011’de Dvv International, Anadolu Kültür ve etnolojik çalışmalar merkezi Hazarashen tarafından Türkiye-Ermenistan toplumları arasındaki uzlaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla yürütülen ‘Birbirimizle Konuşmak’ projesine katıldı. Bu proje kapsamında ‘Muş, Sevgili Muş’ fotoroman kitabını oluşturdu.

2013 sonbaharında, Ermenistan’da ‘HY Pictures’ adlı film yapım şirketine asistan olarak katılan Baghdasaryan, Anna Condo’nun yönetmenliğini yaptığı ‘Armenia Commedia’ filminin çekimleri sırasında yapımcı asistanı olarak çalıştı. Ocak 2014’ten bu yana HY Picture’ın gençlik projesi olan ‘NolaLand’ isimli yapımda sanat yönetmeni olarak görev yapıyor.

Hrant Dink Vakfı tarafından hayata geçirilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında, İstanbul’da bulunan Baghdasaryan, beş ay boyunca, Anadolu Kültür’le birlikte çalışmalar yapacak. Anadolu Kültür’ün Türkiye ve Ermenistan’dan sanatçı ve aktivistleri bir araya getireceği Sanat ve Aktivizm projesi için Ermenistan’la bağların kurulmasına yardımcı olacak.

 

sona dilanyanSONA DILANYAN: Sona Dilanyan, Yerevan Devlet Üniversitesi’nden Ortadoğu Çalışmaları lisansını tamamlayarak mezun oldu. Daha sonra Missouri Üniversitesi (ABD), Kudüs Hebrew Üniversitesi (İsrail) ve Fribourg Üniversitesi’nde (İsviçre) eğitim ve araştırmalarına devam etti.

Dilanyan, Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye-Ermenistan Burs Programı çerçevesinde bursiyer olarak çalışmalarına devam ediyor. Güncel araştırmaları ‘savaş sonrası uzlaşma dönemlerinde kadının rolü’ üzerine yoğunlaşmaktadır. Kendisi aynı zamanda, Imagine Center for Conflict Transformation isimli merkezde, Güney Kafkasya ve ötesinde sınırlar ötesi diyalog üzerine de çalışmaktadır.

 

hayarpi hovhannisyanHAYARPI HOVHANNISYAN: 1990 Yerevan doğumlu Hayarpi Hovhannisyan tasarımcı olarak çalışıyor. Hovhannisyan, Moskova Devlet Üniversitesi Grafik Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. Bitirme projesi olarak Mesrop Mashtots Eski El Yazmaları Enstitüsü’ndeki (Matenadaran) yazıtların yer aldığı interaktif bir kitap hazırladı. Mezuniyeti sonrasında, gelecek planlarına karar vermek üzere Ermenistan’a döndü.

Hovhannisyan, Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği Türkiye-Ermenistan Burs Programı ile İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde dijital yayımcılık alanında çalışmalarını sürdürüyor. Burs programı süresince, İstanbul’un özellikle de Ermeni kültürel mirasına sahip bölgelerin yer alacağı, kullanıcıların farklı konular arasında serbestçe gezebileceği interaktif bir kent rehberi yapmayı planlıyor. İçinde şehrin interaktif haritasının yer alacağı bu rehberde, İstanbul’la ilgili fotoğraf ve video yerleştirmeleri de bulunacak.

Hovhannisyan, kendi projesinin dışında, Yıldız Teknik Üniversitesi İnteraktif Medya Bölümü’nde Ömer Halil tarafından verilen fotoğraf dersinde asistanlık yapacak. Ayrıca, burs süresince aynı bölümde Adobe After Effects programı hakkında özel dersler verecek.

 

marianna hovhannisyanMARIANNA HOVHANNISYAN: Hovannisyan, bir dönem Uluslararası Sanat Kuratörleri Yaz Okulu (AICA, Ermenistan, 2006-2009) ile yakın ilişki içerisinde oldu. Kendisi, 2008’de, Ermenistan’daki Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde altı aylık profesyonel kuratörlük derslerine katıldı. Aynı zamanda, 2008-2009 yıllarında, l’École du Magasin’in Fransa’da düzenlediği bağımsız kuratörlük programına katıldı.

Hovhannisyan’ın ilgi alanları arasında çağdaş, araştırma bazlı kuratöryel uygulamalar ve yaratıcı metodolojiler yer alıyor. Bakış açısı hem Sovyetler sonrası dünyanın hem de Batı’nın deneyimlerini barındırırken, sanat ve eğitim, arşiv-uygulama ilişkisi, mekânların cinsiyeti gibi konularla ilgili sorgulamalar yapıyor. Kuratör olarak çalıştığı işler arasında ‘2012-‘ sergisi (Gümrü Uluslararası Bienali); 2008’den beri devam eden araştırmaya dayalı ‘Arşiv-Uygulama’ projesi; kolektif bir sergi projesi olan ‘Soviet AgitArt. Restoration’ bulunuyor.

Hovhannisyan şu anda, Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında, SALT Galata’da araştırmacı olarak çalışmalarına devam ediyor. Hovhannisyan, Amerikan Yabancı Misyon Komiserliği ve SALT arşivlerinden yola çıkarak yürüttüğü çalışmasında, 19. ve 20. yüzyıllarda Ermeni nüfusun yoğun olarak yaşadığı Anadolu kentlerindeki hayatı araştırmayı amaçlıyor. Araştırma devlet ile ilişkiler, ekonomik gelişme, sosyal hayat, şehir inşası ve kimlik oluşturma gibi temalarda görsel ve yazılı kaynakları derleyerek inceleniyor. Hovhannisyan’ın bu araştırmasının çıktıları, 2015’te SALT’ta yapılması planlanan bir sergiye de katkı sağlayacak.

 

astghik igityanASTGHIK IGITYAN: Astghik Igityan, Türkolog ve gazeteci olup, ermenihaber.am isimli iki dilde yayın yapan internet haber sitesinin Ermenice sayfalarının koordinatörüdür.

İyi düzeyde Türkçe bilen bir gazeteci olan Igityan’ın habercilikte uzmanlaştığı konular arasında Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci, Türkiye’de yaşayan Ermeniler ve Ermeni Soykırımı sayılabilir. Igityan, beş yıllık gazetecilik deneyimi süresince, Türkiye-Ermenistan ilişkileri üzerinde yazılar yazdı; İstanbullu Ermenilerle önemli röportajlar yaptı.

Igityan, Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nın 18 bursiyerinden biri olarak dört ay boyunca CNN Türk’te Türkiye içinden ve dışından haberler yapacak. Igityan, burs programı süresince, Türkiye’deki Ermeni toplumunun sosyal, kültürel ve siyasi faaliyetlerini takip edecek, Türkiye’deki güncel gelişmeleri ve haberleri sahadan aktaracak.

 

daniel khachatryanDANIEL KHACHATRYAN: Daniel Khachatryan, Yerevan Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2008’de lisans ve 2010’da yüksek lisans diplomasını aldı. Akademik geçmişinde, Oslo Üniversitesi’nde uluslararası politika, İskandinav siyaseti ve yönetim biçimleri üzerine aldığı dersler ve Tufts Üniversitesi Fletcher Hukuk ve Diplomasi Bölümü’nde kamu diplomasisi ve uluslararası ilişkiler alanında aldığı eğitimler de önemli bir yer tutuyor. Khachatryan, Ermenistan’da ve diğer ülkelerdeki kamu ve sivil toplum kuruluşlarında yaptığı çalışmalar sayesinde, dış politika, barış inşası ve uyuşmazlık çözümü alanlarında önemli bir profesyonel deneyim kazandı.

Müzisyen bir aileden gelen Khachatryan, keman ve piyanoya özel bir ilgi duymaktadır. Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında İstanbul’da bulunan Khachatryan, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nda (TESEV) çalışmalarına devam ediyor.

 

sargis khandanyanSARGIS KHANDANYAN: Sargis Khandanyan, Yerevan Devlet Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü mezunudur. Dijital antropoloji üzerine yüksek lisans eğitimini İngiltere’de University College London’da üzerine aldı. Yüksek lisans tez konusu olarak ‘İstanbul’daki Gezi Parkı eylemleri çerçevesinde dijital gazeteciliğin etkisi’ni seçti; saha çalışmasını ise İstanbul’da yayımlanan Agos gazetesinde yaptı.

Khandanyan, Yerevan merkezli Civilitas Vakfı’nın medya projesi olan CivilNet.am internet televizyonunda gazeteci ve sosyal medya editörü olarak görev yaptı. Halen CivilNet’in İstanbul muhabirliğini sürdürmektedir. Sargis, aynı zamanda, CivilNet’te yayınlanan ‘The People’s Voice’ isimli haftalık bir program da yapmaktadır. Bu programda, Ermenistan gündemindeki önemli konuları sarkastik ve eleştirel bir yaklaşım ile ele almaktadır.

Sargis, Ermenistan-Türkiye ve Ermenistan-Azerbaycan normalleşme süreçlerinde sivil toplum çalışmalarıyla aktif olarak ilgilenmektedir. Belgesel film yapımcılığıyla da ilgilenen Sargis, ilk filmi ‘Under One Dome’u Londra’da çekti.

Sargis Khandanyan, dünyanın en büyük imza kampanyası platformlarından olan change.org’un İstanbul’da bulunan Doğu Avrupa ve Batı Asya’dan sorumlu kampanya bölümünde stajyerlik yapmakta ve Ermenistan ile ilgili kampanyalarla ilgilenmektedir.

 

seda shekoyanSEDA SHEKOYAN: Seda Shekoyan sanat eleştirmenliği, kuratörlük ve kültür-sanat alanında gazetecilik yapmaktadır. 1988 Yerevan doğumlu Shekoyan, yüksek lisansını Yerevan Devlet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde sanat tarihi üzerine yaptı. 2007’den bugüne Hraparak ve Panaroma gazeteleri, Armenian Times internet sitesi, 3 Million ve Revisor dergileri gibi çeşitli yerel yayınlara düzenli olarak katkıda bulundu. 2012-2013 yıllarında, Ermenistan Devlet Televizyonunun internet sitesinin editörü olarak çalıştı.

Shekoyan, 2010-2012 yılları arasında, Ermenistan Çağdaş Deneysel Sanatlar Merkezi’nin (ACCEA) Güzel Sanatlar Bölümü’nde direktör olarak çalıştı. Bu süre içerisinde, Ermenistan’da ve dışında, birçok sergi ve projenin kuratörlüğünü yaptı. Bunlar arasında ‘Spying on Armenia’, ACCEA, Ermenistan, 2010; ‘Toy of the Idle Time’, ACCEA, Ermenistan, 2010; ‘Narine Zolyan: Fragments: Revision or Endless Reincarnation’, ACCEA, Ermenistan, 2011; ‘Meeting in Spite of the Context’, Kunstverein Talstrasse, Almanya, 2011; ‘Changing the Place of Encounter’, InteriorDAsein Gallery, Almanya, 2012; ‘Development of Interdisciplinary Platforms’, ACCEA, Ermenistan, 2013; ‘Translation – Everywhere’, ACCEA, Ermenistan, 2013 gibi sergiler bulunuyor.

Shekoyan, Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye-Ermenistan Burs Programı ile İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde bursiyer olarak çalışmalarını sürdürüyor. Shekoyan burada, müzenin koleksiyonu, şu anki sergileri, kütüphanesi ve arşivi üzerinde araştırmalar yapıyor. Aynı zamanda, Ermenistan-Türkiye arasında geliştirilecebilecek ortak projeler üzerinde çalışıyor.

 

haroiut marachlianHAROIUT MARACHLIAN: Harout Marashlian, Halep’te doğdu. Lise mezuniyetinden sonra Ermeni dili ve edebiyatı alanında çalışmak için Ermenistan’a yerleşti. Lisans ve yüksek lisans eğitimini, Ermenistan Devlet Üniversitesi Ermenice Dil Bilimi Fakültesi’nde tamamladı. ‘Diaspora Ermenileri Edebiyatı’ üzerine yazdığı tezinin savunmasının ardından, Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Manuk Abeghyan Edebiyat Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 2010-2013 yılları arasında, Armenian Virtual University’de Batı Ermenicesi dersleri verdi. Kendisi halen Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Hrachya Acharyan Dil Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışıyor. Marashlian araştırmalarınu yürütürken, diaspora ve diaspora edebiyatı hakkında birçok konferansa katıldı. Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında İstanbul’a gelen Marashlian, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde bursiyer olarak çalışmalarını sürdürüyor. Marashlian, burs programı süresince diaspora edebiyatı üzerine çalışmalarına devam ederken, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Batı Ermenicesi dersleri verecek.

 

sofya manukyanSOFYA MANUKYAN: Sofya Manukyan, Yerevan Devlet Dilbilim Üniversitesi’nde Dil Bilimi ve Kültürlerarası İletişim alanındaki lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Yerevan Devlet Dilbilim Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları alanında ve Essex Üniversitesi’nde İnsan Hakları Teorisi ve Uygulaması alanında yüksek lisans diploması aldı. Ekonomi ve insan haklarına olan özel ilgisi sebebiyle, kendisi hem Essex Üniversitesi Ekonomi ve İnsan Hakları Bölümü’nde, hem de Danimarka İnsan Hakları Enstitüsü’nün Ekonomi ve İnsan Hakları bölümünde çalıştı. Manukyan, Hrant Dink Vakfı tarafından hayata geçirilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında, İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çalışmalarını sürdürüyor.

 

sona mnatsakanyanSONA MNATSAKANYAN: Sona Mnatsakanyan, Ermeni dili ve edebiyatı alanında uzmanlaştı. Lisans ve yüksek lisansı eğitimini Yerevan Devlet Üniversitesi’nde tamamladı. 2010-2012 yılları arasında, Yerevan Devlet Üniversitesi Modern Ermeni Edebiyatı Bölümü’nde, Ermeni Diasporası Edebiyatı alanında dersler verdi. Sonrasında Ermenistan Devlet Mühendislik Üniversitesi’nde ders verdi; aynı dönemde Zangak Yayıncılık’ta çalıştı. Mnatsakanyan, Yerevan Devlet Üniversitesi’nde devam ettiği doktora programında İstanbul Ermenilerinin şiirleri üzerine araştırma yapıyor.

Mnatsakanyan, 2012’de akademik araştırmaları için üç ay süreyle İsviçre’de Fribourg Üniversitesi’nde, diaspora çalışmaları alanında çalışmalar yürüttü. İstanbul ve Yerevan’da birçok konferansa katılan Mnatsakanyan, Ermeniler ve Türkler arasındaki ilişkilerin edebiyattaki temsili üzerine birçok tebliğ sundu. Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında, Mayıs 2015 sonuna kadar Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde Ermenice dersleri verecek ve doktora araştırmalarına burada devam edecek.

 

anna muradyanANNA MURADYAN: Anna Muradyan, çeşitli yerel ve uluslararası meyda kuruluşlarında serbest gazeteci olarak çalışıyor. 2008’de Kafkasya Enstitüsü’nde gazetecilik lisans programını tamamlayarak mezun olan Muradyan, Yerevan Devlet Üniversitesi’nden fizik alanında yüksek lisans diploması aldı. 2009’da profesyonel gazeteciliğe başlayan Muradyan, bu süre zarfında yerel gazeteler tarafından düzenlenen çeşitli gazetecilik yarışmalarında birincilik ödülleri kazandı. Ermenistan’da yurttaş gazeteciliğinin geliştirilmesi amacıyla Ermenistan’ın farklı bölgelerinde bir proje hayata geçirdi.

Şu sıralarda Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı çerçevesinde, Türkiye’deki YUVA Derneği’nde göçmenler konusunda çalışmaktadır. Şu anda İstanbul’da Yuva Derneği’nde çalışmalarına devam eden Muradyan, Yuva Derneği’nin göç üzerine yaptığı projeye destek veriyor.

ERMENİSTAN’DAKİ BURSİYERLER

candan bademCANDAN BADEM: Dr. Candan Badem, Tunceli Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doçenttir. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde 1992’de, yüksek lisansını Birmingham Üniversitesi’nde 2001’de ve doktorasını Sabancı Üniversitesi’nde 2007’de tamamladı. Akademisyen olarak çalışmaya başlamadan önce çeşitli şirketlerde çalıştı ve eski Sovyet ülkelerinde birçok kez bulundu. 2010’da doktora tezi kitap olarak yayımlandı (‘The Ottoman Crimean War’, Brill). Aynı yıl, doğum yeri olan Kars’ın Rusya yönetimindeki yıllarını anlatan kitabı çıktı (‘Çarlık Rusyası Yönetiminde Kars Vilayeti’, Birzamanlar). Leiden’deki Institute for Historical Justice and Reconciliation tarafından desteklenen bir projeyle, Yerevan’dan Dr. Sonya Mirzoyan ile birlikte Tiflis-Gümrü-Kars demiryolunun inşasının (1895-1899) tarihi üzerine bir kitap yazdı. Ermenistan Ulusal Arşivi’ne araştırma yapmak için gitmiş olan çok az sayıdaki Türkiyeli bilim insanından biridir. Başlıca uzmanlık alanı 19. ve 20. yüzyıl Türk-Rus savaşları ve Güney Kafkasya odaklı olmak üzere, Osmanlı-Rus sınır boylarıdır. Yayınlarının bir kısmı https://tunceli.academia.edu/CandanBadem adresinden indirilebilir. Hrant Dink Vakfı tarafından hayata geçirilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında, Yerevan’da Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences bünyesinde Prof. Ruben Safrastyan’ın danışmanlığında araştırma yapacak olan Dr. Badem, İngilizce ve Rusçayı akıcı olarak konuşmakta ve yazmaktadır. Halen eşi Esra ve kızı Ekim ile Dersim’de (Tunceli) yaşamaktadır.

 

gaye cosarGAYE COŞAR: Gaye Coşar, uzun yıllardır serbest tercüman ve gazeteci olarak çalışıyor. Üniversite hayatına Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Tarih Bölümü’nde başladı; ancak kısa bir süre sonra Avustralya Western Sydney Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı ve Psikoloji okudu. Hem Avustralya, hem de Türkiye vatandaşı olarak, çokkültürlülük kavramıyla erken yaşlarda tanıştı. Bu, hayatının ileri dönemlerinde azınlıklar, göçmenler ve göç konularıyla ilgilenmesini tetikleyen bir faktör oldu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü gibi kurumların çok sayıda etkinliğinde tercüman olarak görev aldı. Yaklaşık on yıl boyunca sendikalar ve kadın örgütleriyle çalıştı, ana odak konuları emek-sermaye ilişkileri, uluslararası örgütlenme ve kadın hakları oldu. Sivil toplum kuruluşlarıyla, insan hakları, uluslararası hukuk ve adalet alanlarında pek çok gönüllü çalışma gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk özel haber kanalı NTV’de dış haber editörü ve simültane tercüman olarak çalıştı. Al Jazeera Türk’ün inşa sürecinde iki yıl yer aldı. Ortadoğu, Güney Kafkasya ve azınlık hakları, ilgi alanları arasında bulunuyor. 15 yılı aşkın süredir aşığı olduğu ve evi gibi olan İstanbul’da yaşayan Coşar, seyahat etmeyi çok seviyor. Hevesli bir kitap okuru, klasik müzik dinleyicisi ve yürüyüşçüdür.

Coşar, Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye-Ermenistan Burs Programı ile Civilitas’ta gazeteci olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

nil delahayeNİL DELAHAYE: Nil Delahaye beş yıldır ‘capoeira’ yapıyor ve sosyal çalışmalarıyla ‘capoeira’yı birleştirecek yollar arıyor. Delahaye, Fransa’da Türkçe ve Hausa üzerine eğitim aldıktan sonra, İstanbul’da kültürel işletme alanında yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisansını yaparken, Türkiye’de yaşayan azınlıklar ve göçmenler konusunu Sahraaltı Afrikalı sanatçılar bağlamında incelemeye başladı. Afrika’da geçirdiği altı aylık süre içerisinde çeşitli kültürel merkezlerde çalıştıktan sonra, iki yıl boyunca Türkiye’deki Uluslararası Göç Örgütü’ proje geliştirme ve uygulama konularında çalıştı. IOM’de çalıştığı süre zarfında, İstanbul’daki farklı göçmen grupları için kültürel ve sanatsal olarak kendilerini ifade etmelerine olanak verecek mecra ve araçlar üzerine yoğunlaştı. Bu süre içerisinde, spor ve sanatsal aktivitelerin sosyal yardım alanında sahip olabileceği pozitif katkılarını gözlemleme imkânı buldu. Sonrasında, faaliyet alanını hareket ve müziğin dezavantajlı grupların yararına kullanılabileceği çalışmalara kaydırdı. Şu anda, Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı ile Yerevan’da Women’s Resource Center kuruluşunda çalışmalarını sürdürüyor. Delahaye, aynı zamanda Fransızca-Türkçe edebiyat çevirileri yapıyor ve Turquie Européenne adlı internet dergisine yazılarıyla katkı sağlıyor.

 

emine onaran incirlioğluEMİNE ONARAN İNCİRLİOĞLU: Emine Onaran İncirlioğlu, Ankara’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mimarlık lisans diplomasını aldıktan sonra, Florida Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. ABD, İngiltere ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde antropoloji ve tasarım dersleri verdi. Kültür Araştırmaları Derneği kurucu üyelerinden olan İncirlioğlu’nun ilgi alanları, verdiği dersler ve yayınları arasında, etnografya, kültür araştırmaları, Roman/Çingene araştırmaları, toplumsal cinsiyet çalışmaları, sosyo-kültürel değişim, mekân-kültür-kimlik ilişkileri sayılabilir. Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü’nde 12 yıl öğretim üyesi olarak çalışan İncirlioğlu, 2012’den bu yana İstanbul Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde antropoloji ve kültürel değişim dersleri veriyor.

Şubat 2015’te Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Yerevan’a giderek Caucasus Research Resource Center kuruluşunun veri tabanları üzerinde dört ay çalışmayı, bu arada Ermenice dil derslerine başlamayı dört gözle bekleyen İncirlioğlu, hayatının bundan sonraki döneminde Ermeni çalışmalarına odaklanmayı düşünüyor. Bir de, yılın bir bölümünü ABD’de geçirerek hem Ermenistan’da topladığı malzeme üzerine yazıp çizmeyi, hem de New Orleans’da yaşayan kızı Defne ile daha çok birlikte olmayı düşünüyor.

 

meltem naz kaşoMELTEM NAZ KAŞO: Meltem Naz Kaşo, kısa öykü yazarı, serbest gazeteci ve sosyal bilimler alanında araştırmacıdır. Kaşo, Hrant Dink Vakfı tarafından hayata geçirilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı çerçevesinde Yerevan’da Public Information and Need of Knowledge (PINK Armenia) isimli sivil toplum kuruluşunda karşılaştırmalı araştırmalar yapmaktadır. Araştırmasının temelini, uzun zamandır anlaşmazlık içerisinde olan Türkiye ve Ermenistan’daki LGBTİ kuruluşlarının ortak çalışmalarının, toplumun geneline nasıl yansıdığı konusu oluşturuyor. Kaşo aynı zamanda, Türkiye’nin çok satan İngilizce gazetelerinden Today’s Zaman’a insan hakları ihlalleri, hayvan hakları ve çevre konularında katkıda bulundu. Kaşo, çiftdilli uluslararası lisans diplomasını İtalya’nın Trieste kentindeki United World College of the Adriatic’ten aldı. İtalya’da kaldığı süre zarfında ‘Welcome to Trieste-The Guide’ isimli, göçmenlerin kültürel ve dil alanda karşılaştıkları zorluklara yardımcı olmak için çıkarılan kent rehberinde editörlük yaptı. Mezuniyeti sonrasında Shelby Davis Ödülü’ne layık görülerek Chicago Üniversitesi’ne kabul edildi. Detroit, Roma, Floransa, Kahire ve Paris gibi çeşitli şehirlerde çalışmalarını sürdürdü. Chicago Üniversitesi’nde Emerging Minds Project kapsamında ırkçılık, LGBTİ hakları, göç ve yabancı düşmanlığı gibi konularda seminerler düzenledi. Aralık 2013’te, aynı üniversiteden karşılaştırmalı insan gelişimi konusunda diplomasını aldı ve onur öğrencisi olarak mezun oldu. Kaşo, Birleşik Dünya Kolejleri (UWC) Türkiye Ulusal Komitesi ve Chicago Üniversitesi Mezunlar Komitesi üyesi olup, her iki üniversite için de aday öğrencilerin seçilme komitesinde yer alıyor.

 

suzan meryem rositaSUZAN MERYEM ROSITA: Suzan Meryem Rosita, Türkiye’deki Soykırım ve Holokost söylemi üzerine çalışmalar yürüten bir tarihçi, sanatçı ve film yapımcısı. Daha önce Boğaziçi Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesinde eğitim gören Suzan, şu anda Floransa’da bulunan European University Institute’de doktora öğrencisi olarak araştırmalarına devam ediyor. Özel ilgi alanları arasında tarihsel sessizlik kavramı ve kültürel hafıza modları bulunuyor. Suzan bugüne kadar birçok farklı format ve tarzda yayınlar yaptı. ‘Voices in the Dark’ ve ‘Consumption Patterns’ projelerinin yanı sıra, en güncel çalışması olan ‘Silent Book’ projesinin 2015 yılı boyunca 100 farklı kütüphanede enstalasyonunu hayata geçirmeyi planlıyor. Projeleri akademi ve toplum arasındaki uçurumu sanat yoluyla kapatmak fikrinden yola çıkıyor. Bu amaç doğrultusunda, tarih yazımı çalışmalarına toplumun dahil edilebilmesi için farklı medya araçlarını kullanan sanat enstalasyonları ve performansları üzerinde çalışıyor. Çalışmaları nedeniyle hak kazandığı bir çok burs arasında, Nepal’da gerçekleştirdiği insani yardımlar için Rotary International tarafından verilen Paul Harris Bursu ve Ermeni Soykırım Müzesi Enstitüsü tarafından verilen Raphael Lemkin Bursu da bulunuyor. Türkiye’de Raphael Lemkin Bursu’nu kazanan tek akademisyen olan Suzan, Ermenistan’da çeşitli televizyon ve radyo programlarına katılarak Türkiye hükümetinin Ermeni Soykırımı inkâr politikalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Halen ‘The Silent Nation’ konulu doktora tezi üzerinde çalışmalarına devam eden Suzan, şu anda Hrant Dink Vakfı tarafından hayata geçirilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Ermenistan’ın Gümrü şehrinde bulunuyor. Gümrü’de kendisine ev sahipliği yapan sanat merkezi Gallery 25 ile işbirliği yaparak 2015 yılı için hazırladığı ‘Voices in the Dark’ ve ‘Consumption Patterns’ adlı sanat projelerini hayata geçirmek için çalışıyor. Bu projeler, sanat ve eleştirel söylemi temel alarak Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında sınır ötesi iletişime katkıda bulunmayı hedefliyor.