SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

2016 – 2017 Bursiyerler

Anahit Ghazaryan Yerevan Devlet Üniversitesi Dünya Edebiyatı ve Edebi Çalışmalar Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans derecesiyle mezun olduktan sonra, iki yıl boyunca iki farklı radyo programı hazırlamış, internette bir kültür bloğunu düzenli olarak yürütmüş ve Kino+ adlı dergi için muhabirlik yapmış. Ardından, 2014-2016 arasında, Yerevan’da bulunan Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde eğitim gören ve özellikle Sovyet dönemi sanatı, modern sanat ve sanat-felsefe ilişkisi üzerine çalışan Anahit, halen, Yerevan Çağdaş Sanat Enstitüsü bünyesinde düzenlenen Nu-ba-ra-rats festivalinin araştırma küratörü olarak görev yapıyor. Anahit, 2015 yılından beri Birthright Ermenistan’da dil eğitmenliği yapmaktadır.

Anahit Ghazaryan halen, Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülmekte olan Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi‘nde bursiyer olarak Doğu Ermenicesi eğitimi vermektedir.


Armen Ohanyan, bilinen mahlasıyla Ermenistanlı Armen (Armen Hayastantsi) bir kurgu ve kurgu dışı eser yazarı ve artivist (sanatçı + aktivist). Felsefe alanında lisans derecesini alan Armen, 2000-2007 yılları boyunca, Ermenistan-İran sınırına yakın bir köyde öğretmenlik yaparak münzevi bir yaşam sürdü. 2000’lerin başından bu yana, Helsinki Yurttaşlar Derneği Ermenistan Komitesi’nin aktif bir üyesi ve halihazırda Yönetim Kurulu üyesi olan Armen, 2007 yılında, Ermenistan’da devam eden ulusal harekete katılmak üzere Yerevan’a taşınarak, yurttaş mücadelesinde aktif bir biçimde yer aldı.

Edebiyat kariyerine 30 yaşında atılarak, yenilikçi-deneysel kısa öyküler yarattı. Armen The Return of Kikos (Kikos’un Dönüşü) (2013) başlıklı öykü derlemesinin ve Mommyland: the Flag (Annevatan: Bayrak) adlı romanın yazarıdır (2015). The Return of Kikos (Kikos’un Dönüşü) ve Superstar Mario (Süperstar Mario) adlı kısa öyküleri ülkesinde edebiyat ödüllerine layık görüldü; kısa öykülerinden biri 2015 yılında Avrupa’nın En İyi Kurgu Eserleri basımında yayınlandı. Edebiyatının merkezinde, kimlik, tarih ve gerçeklik, toplumsal cinsiyet ve cinsellik gibi acil, endişe verici ve çoğu zaman konuşulmayan konular yer alıyor. Bu öyküler ve sorular, sadece yerel gerçeklikte değil, küresel gerçeklikte de derin kökleri olan öğeler.

Armen halihazırda, Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Can Yayınevi bursiyeri olarak bulunuyor. Armen, “İçimizdeki Ermeni” adlı kitabın Doğu Ermeniceye çevirisini yaparak ve bu kitapta imzası olan 35 Türk yazarı Ermeni okuyucular nezdinde temsil ederek, Ermenistan-Türkiye arasındaki edebiyat diyaloğunu ilerletmek üzere çalışmalarını yürütüyor.


Arpi Atabekyan 1989 yılında Yerevan’da doğdu. Yerevan Eyalet Üniversitesi, Doğu Çalışmaları Bölümü, Türkiye Çalışmaları Kürsüsü’nden lisans derecesiyle mezun oldu. 2011 yılında, DAAD (Der Deutsche Akademische Austauschdienst e. V.) bursunu ve Humboldt Üniversitesi akademik mükemmellik bursunu kazanarak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Humboldt Üniversitesi (Berlin) tarafından ortaklaşa yürütülen Almanca-Türkçe Yüksek Lisans programı (GeT MA) kapsamında öğrenim gördü. Berlin Modern Doğu Çalışmaları Merkezi’nde (ZMO) ve Berlin Sosyal Bilimler Merkezi’nde (WZB) çalıştı. Katıldığı uluslararası konferanslar arasında, 2013 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te INALCO Enstitüsü, “Kendi dilini seçmek” konferansı, 2015 yılında Hindistan’ın Bhubaneshwar şehrinde, Uluslararası Dil, Edebiyat ve Toplum Konferansı ve Almanya’nın Jena şehrinde “Odak Noktası Kafkasya 2.0 – Kafkaslar’da ‘Moderniteleri’ Anlatmak, Hayal Etmek ve Yaratmak” konferansı bulunuyor. Arpi’nin akademik ilgi alanları arasında modern Türk edebiyatı, edebiyat sosyolojisi, kentsel sosyoloji, sosyal antropoloji, Türkiye’de ve Ermenistan’da feminizm yer alıyor.

Türkçeden yaptığı çeviriler: E. Şafak “Baba ve Piç”, roman, Antares Yayınevi, Yerevan, 2012; A. Hamdi Tanpınar “Huzur”, roman, Antares Yayınevi, Yerevan, 2013; O. Pamuk “Benim Adım Kırmızı”, roman, Antares Yayınevi, Yerevan, 2014; A. Ümit “İstanbul Hatırası”, roman, Antares Yayınevi, Yerevan, 2015.

Arpi, Jena’da bulunan Friedrich Schiller Üniversitesi’nde doktora programında “Kadınların dışlanma haritasının çıkarılması: Yerevan kentselinde özel alan, kamusal alan ve toplumsal cinsiyet alanlarının üretimi” konulu teziyle öğrenimini sürdürüyor. Arpi Atabekyan, Hrant Dink Vakfı’nın kurduğu Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında çalışmalarını Center for Spatial Justice – Beyond Istanbul (Mekânsal Adalet Merkezi – İstanbul’un Ötesi) adlı kurumda, İstanbul Karaköy’de toplumsal cinsiyet alanlarının haritasının çıkarılması üzerine araştırmalar yürütüyor.


Artsrun Pivazyan Yerevan Avrupa Bölgesel Eğitim Akademisi’nden Uluslararası İlişkiler alanında lisans derecesi sahibi. Halihazırda Roma Tre Üniversitesi’nde Barış Çalışmaları: Uluslararası İşbirliği, İnsan Hakları ve Avrupa Birliği’nin Politikası alanında öğrenimini sürdürüyor. Artsrun yurttaş eğitimi, demokrasi, insan hakları ve barışın inşa edilmesine odaklanan çok sayıda gönüllülük projesine katıldı. Romanya’nın Bükreş kentinde Tiyatro ve Origami Kültür Derneği’nde (A.C.T.O.R.) Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) kapsamında çalıştı. Aynı zamanda, İtalya’da Rondine Citadella della Pace’de bursiyer olarak çalışmalarını yürüttü.

Artsrun Pivazyan halen, Hrant Dink Vakfı tarafından kurulan Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında bursiyer olarak Boğaziçi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Barış Eğitimi alanında öğrenim görüyor. Mevcut araştırmalarının odak noktası, barışı inşa etme faaliyetlerinde belleğin rolü. Aynı zamanda, Peace and Decoration adlı bir blog da yönetiyor.


Duygu Bostancı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Video yapımı, fotoğrafçılık ve çağdaş dans alanında faaliyetlerini yürütüyor. “Simulacrum” adlı kısa filmi
2014 yılında SinemaDansAnkara Film Festivali’nde gösterildi. Duygu, üç yıldan bu yana bedenini keşfetme ve buna uygun olarak hareketlerini geliştirme konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Duygu halen Hrant Dink Vakfı tarafından kurulan Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Yerevan Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde bursiyer olarak öğrenimini sürdürmekte. Ermenistan ve Türkiye’de halk dansları konusunda araştırmalarına devam eden Duygu, buna dayalı olarak, video ve fotoğrafçılık bileşenlerini de dahil ettiği bir çağdaş dans performansı geliştirmeyi hedefliyor.


Gayane Ayvazyan Yerevan’da dünyaya geldi. Tarih alanındaki lisans ve yüksek lisans derecelerini 2013 yılında Yerevan Devlet Üniversitesi’nden (YSU) aldı ve 2013 yılında, “Eremia Çelebi Kömürcüyan’ın tarihi mirası” konulu tezi ile tarih alanındaki doktora çalışmalarını tamamladı. Gayane 2011-2012 yıllarında Ermenistan Tarihi Bölümü’nde (YSU) laboratuvar asistanı olarak görev yaptı ve halen, adını M. Mashtots’tan alan Matenadaran – Antik El Yazmaları Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olarak çalışıyor. Gayane çeşitli yerel ve uluslararası araştırma programları ve konferanslara katıldı. Bir dizi makale kaleme aldı.

Gayane, Hrant Dink Vakfı tarafından başlatılan Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nın bursiyerlerinden biri ve burs kapsamındaki çalışmalarını İstanbul Şehir Üniversitesi, Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi‘nde yürütüyor. Araştırmalarının odak noktasını, Eremia Çelebi Kömürcüyan’ın tarihi mirası, metin araştırmaları ve yayınlar teşkil ediyor.


Greta Nikoghosyan Fransızcadan Ermeniceye tercümeler yapan bir tercüman. 2007 yılında, Yerevan Devlet Üniversitesi, Roma ve Germen Dilleri ve Edebiyatı Fakültesi’nden lisans derecesiyle mezun oldu. Öğrenimine İsveç’te bulunan Malmö Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları Bölümü’nde devam etti. Greta 2015 yılında Yerevan Brusov Devlet Üniversitesi Dil ve Sosyal Bilimler bölümünde Çeviri ve Proje Yönetimi Teknolojileri alanında Yüksek Lisans derecesi aldı.

Greta halen adını M. Mashtots’dan alan Matenadaran-Antik El Yazmaları Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde Doktorasını yapmakta. Araştırmalarının odak noktasını “18. ve 19. yüzyıllarda Mekhitaristlerin Fransızcadan Ermeniceye yaptıkları tercümeler” teşkil ediyor. Viyana Mekhitaristleri, Abbot Mekhitar tarafından, 1700 yılında, Mekhitar ve takipçilerinin yazınsal, ruhani ve ilahi eserleri ve metinleri yayınlamaya başladıkları Konstantiniyye’de kurulan Mekhitarist Cemaati’ne ait. Greta’nın amacı, bu edebi süreçleri karşılaştırmalı bir biçimde irdelemek ve Ermeniceye tercüme alanındaki önemli merkezlerinden biri haline gelen 18. yüzyıl İstanbul’undaki tipik kültürel ortamı betimlemek.

Greta Hrant Dink Vakfı tarafından başlatılan Ermenistan-Türkiye Burs Programı kapsamında Sabancı Üniversitesi‘nde bursiyer olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sabancı Üniversitesi’nin Greta ile olan işbirliği Mekhitaristlerin Ermeni kültürü ve edebiyatına olan katkıları konusundaki tezini tamamlamasına ve araştırmalarını ilerletmesine yardımcı olacak.


Mariya Yeghiazaryan Yerevan’da dünyaya geldi ve çocukluğunun 7 yılını Moskova’da geçirdi. Mariya, V. Brusov’un adını taşıyan Yerevan Devlet Dilbilimi Üniversitesi, Çeviri ve Kültürler Arası İletişim Fakültesi’nden mezun oldu.

Civilitas Vakfı’nın projelerinden biri olan Civilnet Çevrimiçi Televizyonu’nda (2011-2015) gazeteci olarak çalıştı. Mariya, Civilnet’te siyasi, toplumsal, ekonomik ve kültürel konular üzerinde çalışmanın yanı sıra, çoğu zaman İstanbul’daki Ermeni toplumunun yaşamı konusunda haberler de yaptı. 2015-2016 yıllarında, Urban Prod Multimedya Derneği’nde (Marsilya, Fransa) çalışan Mariya, burada toplumsal belgeseller yapan ve çeşitli projeleri uygulayan bir ekibin üyesi idi.

Gerçek bir gezgin olan Mariya için hayatının en unutulmaz gezilerinden biri, 18 farklı kenti ziyaret etme fırsatı bulduğu Japonya seyahati oldu.

Mariya halen, Hrant Dink Vakfı tarafından oluşturulan Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Liman Film ve RET Film‘de bursiyer olarak çalışmalarını sürdürüyor ve her iki şirketin süregelen projelerindeki yapım ve yapım sonrası süreçlerinde yer alarak filmleri için festival başvurularına destek oluyor.


Nareg Seferian Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de dünyaya geldi ve orada büyüdü. Ermenistan’daki Yerevan Devlet Üniversitesi’nde ve ABD’de, New Mexico Eyaleti’nde bulunan Santa Fe şehrindeki St. John’s College’da siyaset bilimi eğitimi aldıktan sonra Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu’nda ve Viyana Diplomasi Akademisi’nde uluslararası ilişkiler ve hukuk üzerine yüksek lisans yaptı. Nareg, son olarak 2013-2016 yılları arasında Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nde ders verdi.

Nareg, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin tüm yönlerine yoğun ve geniş bir ilgi duyuyor. İstanbul Politika Merkezi‘ndeki (Sabancı Üniversitesi) araştırma bursu programı kapsamında, Ermeniler ve Türklerin birbirleri hakkındaki yaygın anlatılarına odaklanıyor. Yazıları ve diğer çalışmalarına naregseferian.com adresinden erişilebilir.


Mehmet Karasu, Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden lisans derecesini almıştır. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve eğitimine devam etmektedir. Ulusal ve uluslararası pek çok yayını bulunmaktadır.

Nisan 2015’te Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonuyla Ermenistan’a giden Mehmet Karasu ve arkadaşları, gençlerin ve sivil toplum kuruluşu çalışanlarının iki toplum arasındaki sorunların barışçıl yollarla çözümlenmesi konusunda ne düşündüklerini sosyal psikolojik yaklaşımla inceleyen bir alan araştırması yapmışlardır.

Mehmet Karasu, Mart 2017 itibariyle Türkiye-Ermenistan Burs Programı bursiyeri olarak, ev sahibi kuruluşu olan Caucasus Research Resource Center – Ermenistan (CRRC) bünyesinde akademik çalışmalarına devam edecektir.


Banu Pekol sırasıyla Üsküdar Amerikan Lisesi, Cornell University (Lisans), Courtauld Institute of Art (BA Hons) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (Doktora) eğitim gördü. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde mimarî miras ve tarih üzerine yaptığı çalışmalar doçentlik unvanı kazanan Doç. Dr. Pekol, İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Türkiye’deki Hollanda Araştırma Enstitüsü’nde lisans ve yüksek lisans dersleri vermiştir. Türkiye’deki gayrimüslim mirasının korunması ve yeniden kullanımı konusunda, aynı zamanda kurucuları arasında yer aldığı Kültürel Mirası Koruma Derneği’ne danışmanlık yapmaktadır. Aynı zamanda Europa Nostra – Türkiye Ofisi’nin de kurucularından olan Doç. Dr. Pekol’un çalışma alanları arasında mimarinin korunması, enerji tasarrufu amaçlı korunum, tarihi yapılan farklı amaçlarla yeniden kullanımı ve tartışmalı kültürel mirasın korunması alanında çalışmaları bulunuyor.

‘Kültür Yoluyla Çatışma Çözümü’ konusuyla Salzburg Global Seminar bursiyeri olan Doç. Dr. Pekol, CitizensLab ve uluslararası think-tank kuruluşu Global Diplomacy Lab üyesi. Banu Pekol yaptığı çalışmalarla Otto Gründler Ödülü ve AVISTA Ödülü’nün yanı sıra, Yunanistan Kültür Bakanlığı ve Stavros Niarchos Vakfı ile Bodossaki Vakfı tarafından ortaklaşa verilen bursu almaya hak kazanmıştır.

Doç. Dr. Pekol, Hrant Dink Vakfı tarafından organize edilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı bursiyeri olarak Avrasya Uluslararası Üniversitesi bünyesinde Ermenistan’da mimarî mirasın korunması üzerine araştırma ve saha çalışmaları yapmaktadır.


Cansu Yetişgin, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Gençlik çalışanı ve çevre aktivisti olan Cansu, lisans eğitiminin son yılını Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Küresel İlişkiler departmanında staj yaparak tamamladı. Bu süreçte Türkiye’nin farklı şehirlerinde çevre farkındalığı üzerine akran eğitimleri verdi ve uluslararası gençlik değişimlerinde vakfı temsil etti. Yeşil politika alanında kendini geliştirmek için Federation of Young European Greens ve Avrupa Parlementosu’nda Yeşil Grup’ta yaptığı stajda iklim değişikliği kampanyası ve kapasite geliştirme aktivitelerinde yer aldı. Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye-Ermenistan Burs Programı çerçevesinde, Urban Foundation for Sustainable Development kuruluşunda çalışmalarını sürdürüyor.


Rezzan Alagöz 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra, 2012 yılında City University of New York‘ta “The Impacts of Neo-Liberal Policies on Turkey in 2000-2001” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır. 2014 yılından itibaren Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde doktorasına devam eden Rezzan, aynı zamanda Adıyaman Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Tez konusu “Kapalı Olan Ermenistan-Türkiye Sınırı”  olan Rezzan, Ermenistan-Türkiye sınırının, sınırın her iki tarafında yaşayan insanların gündelik yaşamlarını ve birbirini algılama şekillerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır.

Rezzan, Hrant Dink Vakfı bünyesinde düzenlenen Türkiye-Ermenistan Burs programı aracılığı ile Yerevan State University, Center for Civilization and Cultural Studies’ de 4 ay boyunca sınır üzerine yapacağı çalışmalara devam edecektir. Rezzan, Ermenistan’da bulunduğu süreçte hem kaynak taraması hem de Türkiye’ye sınır olan köylerde sözlü tarih çalışması yapmayı planlamaktadır.


Karen Tovmasyan, ilk yüksek lisans derecesini  2007 yılında Uluslararası İlişkiler ve Tarih üzerine Yerevan ‘Gladzor’ Üniversitesi’nden, ikinci yüksek lisans derecesini ise 2015 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan Georgian Institute of Public Affairs’ta gazetecilik ve medya yönetimi üzerine aldı. Aynı zamanda, uluslararası ilişkiler ve tarih alanında doktora dersleri de alan Tovmasyan’ın 1945-1947 yıllarında Türkiye ve İran’daki ABD diplomasisi üzerine yayımlanmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır.

Karen, Avrupa Özgür Radyosu’nun (RFE/RL) Prag’daki genel merkezi, Birleşmiş Milletler Kamu Bilgilendirme Departmanı (UNDPI) Yerevan ofisinde ve Berlin’de bulunan Alman Yakın ve Orta Doğu Derneği (NUMOV) bünyesinde yaptığı stajlarla kendisini iletişim ve medya alanlarında geliştirdi.

Gazetecilik mesleğine 2013 yılında başlayan Tovmasyan, iLur.am, 7or.am, Jam-news.net, Newscaffe.ge ve Georgia Today gibi Ermenistan ve Güney Kafkasya’nın önde gelen basın kuruluşlarında çalıştı. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Ukrayna, İsrail, Gürcistan, Rusya ve Türkiye’de medya alanında çok sayıda atölye, eğitim ve projeye katılan Karen, Gürcistan’da İngilizce yayın konusunda basın kuruluşu ‘Georgia Today’in Ermenistan muhabirliğini yapıyor.

Hrant Dink Vakfı tarafından organize edilen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında İstanbul’da bulunan Karen, A&B Communications bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.


Gevorg Galtakyan 2008 yılında tamamladığı fizik ve matematik eğitimi sayesiden analitik düşünme becerisi kazanmış. Daha sonra, problem çözme konusundaki becerisini sosyal bilimler alanında değerlendirmeye karar veren Galtakyan, Yerevan Devlet Üniversitesi Türkiye Çalışmaları bölümünden 2013 yılında lisans ve 2015 yılında yüksek lisans derecesiyle mezun olmuştur. Galtakyan’ın yüksek lisans tez konusu, Osmanlı Meclis-i Mebusan üyesi Krikor Zohrab’ın ceza kanunu felsefesi üzerine 1909 yılında basılan ders notlarının dilbilimsel incelemesi üzerinedir. Gevorg Galtakyan, aynı zamanda, 2014 beri serbest çevirmenlik yapmaktadır.

Kendisi, Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında İstanbul Şehir Üniversitesi, Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi’nde misafir araştırmacı olarak çalışmalarını yürütmektedir.