SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Soykırımda Kaybettikleri Anısına Meşalelerle Yürüdüler

Published on 24/04/2014 under Haberler

Elif Akgül
Bianet

Ermeni Soykırımı’nın 99. yıldönümünde Erivan’da binlerce kişi ellerinde meşalelerle Ermeni Soykırımı anıtına yürüyerek soykırımda ölenleri andı.

Ermeni Soykırımı’nın 99. yıldönümünde Ermenistan’ın başkenti Erivan’da binlerce kişi ellerinde meşalelerle soykırımda ölenleri andı.

500-333 (8)

Taşnaksutyun Gençlik Birliği ile Nikol Aghbalyan Öğrenci Birliği’nin düzenlediği etkinlikte binlerce Ermenistanlı Opera’nın bulunduğu Özgürlük Meydanı’nda toplandı.

500-333 (9)

Anmada konuşan Devrimci Ermeni Federasyonu Taşnaksutyun’un başkanı Giro Manoyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni Soykırımı ile ilgili yaptığı açıklamayı hatırlatarak “Taziye diledi ama özür dilemedi. Sanki insanlar depremde öldü” diye konuştu. Manoyan “İnkar politikasını kabul etmiyoruz” diyerek adalet için sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

500-333 (10)

Taşnaksutyun Gençlik Birliği ise Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan Türkiye-Ermenistan protokolündeki imzasını çekmesini istedi.

500-333 (11)

Saat 19.30’da Opera’da toplananlardan bir grup Türkiye Cumhuriyeti bayrağı yaktı.

500-333 (12)

Toplanma boyunca Türkiye’nin soykırımı tanıması ve tazminat ödemesi yönünde sık sık sloganlar atıldı.

500-333 (13)

Opera’dan Ermeni Soykırımı anıtına uzun bir yürüyüşe başlayan binlerce kişi ellerinde meşale ve mumlar taşıdı. Yol boyunca sloganlar atılıp şarkılar söylendi.

500-333 (14)

Ermeni Soykırımı anıtına varanlarsa anıtın ortasında sürekli yanmakta olan ateşin etrafına soykırımda ölenler anısına çiçekler bıraktı. (EA)

* Bu seyahat, Hrant Dink Vakfı tarafından Civilitas Foundation işbirliği ile yürütülen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu tarafından desteklenmiştir. Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.