SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Üçüncü Dönem Seçim Sonuçları

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu için ilk dönem başvurularını 10 Mart 2014 tarihinde açtı. Mart 2014’den bugüne, ilk iki döneminde 380’i aşkın başvuru alan Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, bugüne kadar Türkiye ve Ermenistan’dan 80 kişiyi destekledi ve 55 kişi komşu ülkeye olan ziyaretini gerçekleştirdi.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu birinci ve ikinci dönem seçim sonuçlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Birinci Dönem Sonuçları
Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu İkinci Dönem Sonuçları

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nun üçüncü döneminde her iki ülkeden toplam 142 başvuru aldık. Vakfa iletilen başvurular arasından, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği‘nde belirtilen bütün teknik koşulları karşılayan 64 başvuru, Vakıftan bağımsız olarak çalışan Seçici Kurul’a iletildi. Seçici Kurul, aynı yönetmelikte yer alan seçim kriterleri ve öncelikleri doğrultusunda, kendisine iletilen başvuruları titizlikle değerlendirdi.

29’u Türkiye’den 16’sı Ermenistan’dan, toplam 45 kişinin, başvuru formlarında belirttikleri seyahat amacı ve programı doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretleri, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

 • Çanakkale’den Erdinç Alnıak, üyesi olduğu Troya Kültür Derneği ile ortak projesi ‘Art for My Neighbour’ kapsamında Ermenistan’da çocuklarla yaratıcılık atölyeleri gerçekleştirmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Belgin Cengiz, 1915’in yetimleri ve yetimhaneleri konulu belgesel film çalışmasını yapmak üzere Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan Berkant Kılıçkap, Serhat Utku İnan, Duygu Güngör, Mihran Tomasyan ve Ömer Öztüyen, Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın ‘Family Trees/Aile Ağaçları’ başlıklı dans-tiyatro performansını High Fest Uluslararası Sanat Festivali’nde sergilemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Ruşen Arslan, Kadir Süleyman Kaçan, İsmail Beşikçi ve Hrant Kasparyan, İsmail Beşikçi Vakfı’nı temsilen, Ermenistan’daki çeşitli kurumlarla görüşüp sözlü tarih projeleri hakkında deneyim paylaşmak ve Ermenistan’da projeyle ilgili bir panel düzenlemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Gamze Karadağ Koç, üyesi olduğu Mavi Kalem Derneği adına Armenian International Women’s Association (AIWA) (Uluslararası Ermeni Kadınlar Birliği) tarafından düzenlenen uluslararası konferansa katılmak ve iki ülkedeki sivil toplum kuruluşları arasında ilişkileri geliştirmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • İstanbul’dan İlgi Karaaslan ve Mert Ayaroğlu, Yerevan Mimarlık Bienali’ne katılmak, Türkiye’de bienali tanıtmak ve sınır ötesi işbirliği projeleri için ortaklık kurmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Zonguldak’tan İrfan Güneş ve Emin Demirpolat, üyesi oldukları Bisikletliler Derneği adına, Ermenistan’daki bisikletlilerle tanışıp, iki ülke arasında bisikletle yapılacak yolculukları teşvik etmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • Ankara’dan Ecem Baykuş ve İstanbul’dan Miray Özturan, LGBTİ’lerin günlük yaşamı üzerine görseller üretip, sonrasında bu görsel üretimleri Yerevan ve İstanbul’da, daha önce Türkiye’de ürettikleri benzer görsellerle birlikte sergilemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Özcan Gül ve Mardin Ari Hergel, üyesi oldukları İstanbul merkezli Ermenice performans gösteren müzik grubu Vomank’ın solo konser vermesi ve Türkiye’deki Ermenilerle, Ermenistan’daki Ermeniler arasında müzik yoluyla yeniden bağ kurulmasını sağlamak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyareti için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Mesut Dinler ve Mehmet Çalhan, kentsel tasarım ve mimari koruma konularında çalışan mimarlık ofisi UrbanLAb ile görüşmek, Sovyet dönemi mimari mirasını ve kentsel dokusunu incelemek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Sibel Talay, Fahri Aral, Kadri Emrah Özpirinçci, Celal Metin Zeynioğlu ve Özgür Akın, üyesi oldukları Türkiye Yayıncılar Birliği’ni temsilen, iki komşu ülkenin yayıncıları arasında bağ kurmak, Ermeni yayıncıların Türkiye’deki meslektaşlarıyla ilişkisini geliştirmek üzere olası stratejileri tartışmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 • İstanbul’dan Mahmut Ömer Orhun, ‘Yerevan İzlenimleri’ adlı fotoğraf projesi için Ermenistan’da tarih, kültür, mekân ve gündelik yaşamı belgelemek amacıyla Yerevan ve Ermenistan’daki diğer şehirlere yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Armine Hovhannisyan, üyesi olduğu National Centre of Aesthetics ile ortak projesi ‘Art for My Neighbour’ kapsamında Çanakkale’deki çocuklarla yaratıcılık atölyeleri gerçekleştirmek amacıyla Çanakkale’ye yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Masis’ten Hasmik Martiryan, Seyahat Fonu birinci ve ikinci dönem yararlanıcıları tarafından başlatılan ‘Alone Sceptre in Musadagh: Vakıflı’ adlı belgesel film çalışmasına devam etmek amacıyla Hatay’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Suren Deheryan, üyesi olduğu Journalists for the Future NGO tarafından gerçekleştirilen ‘Neighbours by Destiny’ projesi kapsamında, aileleri 20. yüzyılın başındaki katliamlardan etkilenmiş kişilerin izlerini sürüp multimedya hikâyeler üretmek amacıyla Van’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Ashot Grigoryan, HAYCAR (Hayrat Canlandıran ve Araştıran Mimar ve Mühendisler Derneği) üyeleriyle görüşmeler yapmak ve İstanbul’un Ermeni mimarları ve mühendisleri üzerine yürüttükleri ortak araştırmayı geliştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Gümrü’den Karine Mkrtchyan, İstanbul’da kadın hakları mücadelesini yürüten derneklerle bağlar kurmak ve Türkiye’deki düzensiz göçmen konumundaki Ermeni kadınların durumunu incelemek amacıyla Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Mariam Minasyan ve Mariana Yeghiazaryan, Forum Theater Armenia, Dinamik Gelişim Derneği ve Kulp Gençlik Girişimi ortaklığında düzenlenecek forum tiyatrosu çalıştayına katılmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Yerevan’dan Emma Yeritsyan, World Stroke Organization tarafından düzenlenecek 9. Dünya Felç Kongresi’nde bilimsel araştırmasını sunmak ve akademik işbirliği kurmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 • Sisian’dan Vahagn Hambardzumyan, Gegham Ateyan ve Ofelya Balyan, Kapan’dan Robert Matevosyan ve Goris’ten Larisa Tolbakyan, Khariskh kuruluşunu temsilen; Agarak’tan Elinar Andreasyan, Meghri’den Anahit Hayrapetyan ve Satik Harutyunyan, Meghri Women’s Resource Center kuruluşunu temsilen, engelli kadınların toplumdaki rolleri ve kültürel hayata katılımları hakkında çalışma yürüten kuruluşlarla bağlar kurmak amacıyla İstanbul ve Ankara’ya yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan yararlanan birey, grup ve kuruluşların komşu ülke ile ilgili izlenim ve deneyimleri, seyahat sonrası Sınırları Aşıyoruz Türkiye-Ermenistan – www.armtr-beyondborders.org internet sitesi üzerinden paylaşılacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, önümüzdeki dönemde de Türkiye ve Ermenistan’dan birey, grup ve kuruluşlara, komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları ziyaretleri desteklemeye devam edecek. Seyahat Fonu’ndan yararlanmak isteyenler için başvurular hep açık olacak. Bununla birlikte, fondan yararlanacak bireylerin seçimi, Seçim Takvimi’ne uygun bir şekilde yapılacak. Dördüncü dönem için son başvuru tarihi ise 15 Aralık 2014.

Seçim Takvimi

Başvurular için Son Tarihler Seçici Kurul Karar Tarihleri Yararlanıcıların Açıklanacağı Tarih Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı
24 Mart 2014 31 Mart 2014 5 Nisan 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Haziran 2014 25 Haziran 2014 30 Haziran 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Eylül 2014 25 Eylül 2014 30 Eylül 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Aralık 2014 25 Aralık 2014 31 Aralık 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
1 Mart 2015 10 Mart 2015 15 Mart 2015 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri
Anahit Minasyan
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Neslihan Özgüneş