SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Ondördüncü Dönem

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, iki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasları artırmaya ve her alanda iş birliklerini teşvik etmeye devam ediyor.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Ekim 2017 – Şubat 2018 döneminde her iki ülkeden toplam  135 başvuru aldı. Türkiye’den 17Ermenistan’dan 25 olmak üzere toplam 42 kişinin, seyahat amaçları ve programları doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretlerini, Gümrü Gençlik Girişimi Merkezi iş birliği ve Birleşik Krallık Hükümeti Çatışma, İstikrar, Güvenlik Fonu desteği sayesinde Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Seyahat Fonu yaralanıcılarının, komşu ülkeye yaptıkları ziyaretler sonrası izlenimlerini ve deneyimlerini Sınırları Aşıyoruz internet sitesinden takip edebilirsiniz.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu 14. Dönem Yararlanıcıları

Yerevan’dan, Ermenistan Milli Kütüphanesi bibliyografı, Armen Khachatryan, Ermeni Patrikhanesi’nde bibliyografik ve bilimsel araştırma yapmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Ankara’dan, Ankara Üniversitesi doktora ve yüksek lisans öğrencileri Şevket Özdemir ve Aysel Çelik Dinçer, Rus-Ermeni Üniversitesi’nin Doğu Çalışmaları Enstitüsü tarafından organize edilen ‘’Anadolu-Kafkasya-İran: Etnik ve Dilsel İlişkiler’’ konferansında ‘’Ermenice, Türkçe ve Zazaca Çocuk Kitaplarının Dil İlişkisi’’ analizini sunmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan Lara Güney Özlen, kadınların sorunları üzerine tartışma paneli gerçekleştirmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yerevan’dan Marni Anjaoghlian, Bilge Adamlar Stratejik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen seminere katılmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yerevan’dan, Ermenistan Shakespeare Kulübü üyeleri, Seda Grigoryan, Sosi Khanikyan ve Davit Ayvazyan, Shakespeare’in Ermeni oyuncular, şarkıcılar, çevirmenler ve yönetmenler  tarafından asırlar boyunca çeşitli şekillerde yorumlanmasını konu alan belgesel çekimi gerçekleştirmek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan Burcu Diri, İzmir’den Özge Kurban ve Şeyma Sarıbekiroğlu, Bitlis’te bulunan  Ermeni köyü Çevrecik, eski ismiyle Ahkis, üzerine karşılaştırmalı araştırma yapmak amacıyla Vardenis ve çevresindeki köylere yapacakları ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Yerevan’dan Armenian Progressive Youth Derneği üyesi Nelly Paytyan, Tepebaşı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, Dinamik Gelişim Derneği’ne ve Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’ne çalışma ziyaretleri gerçekleştirmek ve gelecekte yapılabilecek iş birliklerini görüşmek amacıyla İstanbul ve Eskişehir’e yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Ankara’dan İpek Çınar, Sanat ve Kültür Araştırmaları Laboratuvarı desteğiyle ‘’Lilit’’ isimli araştırma ve fotoğraf projesi ile mitolojinin toplumsal cinsiyet tanımı üzerindeki rolünü incelemek  amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yerevan’dan doçent doktor Diana Hayrapetyan, Yerevan Devlet Üniversitesi öğrencileri Gevorg Petrosyan ve Neli Abrahamyan, Abovyan’dan Arman Harutyunyan, Gyumri’den Emma Chobanyan ve Talin’den Astghik Stepanyan, Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde derslere katılmak, kütüphaneleri ziyaret etmek ve edebiyatla ilgili literatür  edinmek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Adana’dan Raziye Köksal Kartal ve Emel Karakozak, Ermeni fotoğrafçılarla iş birlikleri geliştirmek ve 1915’den sonra Ermenistan’a yerleşmiş Cibin Ermenileri hakkındaki projeleri üzerine çalışma yapmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Yerevan’dan, Rus-Ermeni Üniversitesi’nde doçent doktor Tigran Amiryan, Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin kütüphanesinde yer alan Fransızca kullanılarak yazılmış Ermeni ve Türk edebiyatı eserleri üzerine karşılaştırmalı araştırma gerçekleştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

İstanbul’dan Bülent Yarbaşı ve Ayşe Ayben Altunç Yarbaşı, Halide Edip Adıvar ve Zabel Yaseyan hakkındaki ‘’İki Çile’’ isimli belgesel projeleri için Yerevan’da Zabel Yesayan’ın izini süren  çekimler gerçekleştirmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan, gençlik çalışanı ve Avrupa Öğrencileri Forumu AEGEE-İstanbul üyesi,  Özgün Kaplama, Avrupa Planlama Toplantısı’na katılmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yerevan’dan, ABCD İnovasyon Merkezi’nden  Anna Meliksetyan ve Vahe Darbinyan, Çanakale Koza Gençlik Derneği ile  iş birliği projeleri görüşmek ve şehirdeki Ermeni eserlerinin belgeselini oluşturmak amacıyla Çanakkale’ye yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan, Türkiye’deki koşu etkinlikleri yoluyla sivil toplum kuruluşlarına kaynak geliştirilmesini sağlayan ilk oluşum olan  Adım Adım’ın kurucularından Itır Erhart, Yerevan Yarı Maratonu organizatörleri ve Ermenistan’daki diğer koşucu topluluklarıyla tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Armavir’den, Myasnikyan Orta Okulu temsilcileri, Lilit Petrosyan ve Zubeida Hovhannisyan; Karakert Okulu N1 ve Karakert Okulu N2 temsilcileri, Tamara Baghdasaryan ve Varditer Papoyan; Yerevan’dan, Yerevan Devlet Üniversitesi’nden doktora adayı, Arshak Avagyan; Ashtarak’dan ve Yerevan’dan, Yerevan Devlet Üniversitesi öğrencileri, Elya Harutyunyan, Mariam Vardanyan ve Anush Kekhyan, Karagözyan ve Bezciyan Ermeni Okulları ile görüşerek eğitim-öğretim programlarını incelemek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

İstanbul’dan Ece Cangüden ve Ege Erdal, politik sınırların böldüğü  coğrafi ve kültürel benzerlikleri incelemek, fotoğraflamak ve video oluşturmak amacıyla Yerevan, Sevan ve Dilican’a yapacakları ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.

Kayseri’den, Erciyes Üniversitesi Ermeni Dili ve Edebiyatı mezunu,  Çise Baltacı, Kayseri’deki Surp Grigor Lusaroviç Kilisesi’nin tarihi üzerine Matenadaran ve diğer kütüphanelerde araştırma yapmak amacıyla Ararat ve Yerevan’a yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Yerevan’dan, Yerevan Devlet Üniversitesi Medeniyet ve Kültür Çalışmaları Merkezi araştırmacısı,  Sona Sukiasyan, Balat bölgesinin kültürel çeşitliği üzerine mülakatlar yapmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Niğde’den, Bilgi Beceri Derneği başkanı Şahin Keskin, ABCD İnovasyon Merkezi ile olası iş birliği projelerini görüşmek ve Ermenistan’daki üniversitelere çalışma ziyaretleri gerçekleştirmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Goris yakınlarında bulunan Shurnukh köyünden, Hayastan Avagyan, kadınların Suriye mutfağından yemekler hazırladığı Kadın Kadına Mülteci Mutfağı ve İstanbul Addar Suriyeli ve Filistin kökenli Suriyeli Mülteciler Toplum Merkezi’ne aşçılık konusunda tecrübe paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Başvurularınızı Bekliyor!

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu 15.dönem başvuruları 1 Mayıs 2018’e kadar devam ediyor. Başvuru yapmadan önce, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği‘ni mutlaka okuyunuz. Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz. Sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz: travelgrant@hrantdink.org

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri

Anahit Minassian
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Gülesin Nemutlu
Nelli Minasyan

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu 2017 – 2019 döneminde, Gümrü Gençlik Girişim Merkezi işbirliği ve Birleşik Krallık Hükümeti Çatışma, İstikrar Güvenlik Fonu desteği ile yürütmektedir.