SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Onaltıncı Dönem Sonuçları

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu iki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasları artırmaya ve işbirliklerini teşvik etmeye devam ediyor.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Mayıs-Ağustos 2018 döneminde her iki ülkeden toplam 100 başvuru aldı. Türkiye’den 19, Ermenistan’dan 21 olmak üzere toplam 40 kişinin, seyahat amaçları ve programları doğrultusunda, komşu ülkeye yapacağı ziyaretleri Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Gümrü Gençlik Girişimi Merkezi işbirliği ve Birleşik Krallık Hükümeti Çatışma, İstikrar, Güvenlik Fonu desteği sayesinde Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülmektedir.

Seyahat Fonu yararlanıcılarının, komşu ülkeye yaptığı ziyaretler sonrasında aktardığı izlenim ve deneyimleri Sınırları Aşıyoruz internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu 16. Dönem Yararlanıcıları

İstanbul’dan Baran Bedir Ermenistan’daki dijital dönüşüm üzerine bir araştırma yapmak ve dijital medyadaki nefret söylemi ve kamusal söyleme dair bir konferans düzenlemek üzere Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Colson Gençlik Merkezi ve Sivil Toplum Merkezi temsilcileri olan, Ararat’tan Lilit Ayvazyan, Vahe Khachikyan ve Vanadzor’dan Davit Khachatryan, gençlerin üstlendiği toplumsal roller ile STK’ların gençleri Türkiye’deki toplumsal hayata dâhil etmek için kullandığı mekanizmaları incelemek üzere Pi Gençlik Derneği ve diğer STK’lar ile buluşmak amacıyla İzmir ve İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

On Her Own / Bir Başına adlı belgesel film üzerine çalışan, İstanbul’dan Dilek Aydın ve Muğla’dan Dilek Gökçin Ermenistan’daki yapımcılarıyla ve filmde yer alması muhtemel aktörlerle tanışmak üzere Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

On Her Own / Bir Başına” adlı belgesel filmin ekibinde yer alan, Yerevan’dan Ani Asribabayan, filmin Türkiye’deki çekimlerine katılmak üzere İstanbul ve Mardin’e yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

AYRUDZY Eko-kültürel Bisiklet Klübü temsilcileri, Ashtarak’tan Armen Kirakosyan ve Yerevan’dan Armenuhi Sargsyan, 3. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı’na, partnerleri Troya Çevre Derneği’yle birlikte katılmak üzere İzmir’e yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı’ndan Emin Serin, Kafkasya Araştırma ve Kaynak Merkezi-Ermenistan’la görüşmek ve komşu iki ülkenin girişimcilik ekosistemleri üzerine ortak bir toplantı düzenlemek üzere Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

İstanbul’dan, “Veger / Return” kısa filminin yapımcı ve yönetmenleri Zekeriye Aydoğan ve Selman Deniz filmin Ermenistan’daki çekimlerini tamamlamak üzere Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Gelecek Bizim Ellerimizde sivil toplum kuruluşunun gençlik çalışanları, Abovyan’dan Tigranuhi Aleksanyan, Ashtarak’tan Garik Ovoyan, Ani Grigoryan, Karlen Baghdasaryan ve Yerevan’dan Nelli Melkonyan Yaşayarak Öğrenme Merkezi-YAŞÖM tarafından ikincisi düzenlenen “Genç Sosyal Girişimciler Buluşması”na katılmak üzere İzmir’e yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Bursa’dan Arzu Kırayoğlu Dilijan Gençlik Dayanışma Merkezi ile görüşmek ve genç sosyal girişimciliği alanında yeni projeler tasarlamak üzere Dilican’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Nor Hachen’den, Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi’nde araştırmacı olarak çalışan Aram Sayiyan “Kemalist otoritelerin 1919-38 yılları arasında Doğu vilayetlerindeki ulusal azınlık politikası” başlıklı araştırmasına dair belge ve kaynakları incelemek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi’nin yanı sıra ilgili diğer kurumlarda çalışmalar yapmak üzere İstanbul’a gerçekleştireceği ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

EVN Report yazarlarından, Yerevan’dan Kristine Gasparyan AB, Ermenistan ve Türkiye ilişkileri üzerine yürüttüğü araştırmasını tamamlamak amacıyla akademiden ve Türkiye-AB ilişkileri üzerine çalışan sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerle görüşmeler yapmak üzere İstanbul ve Ankara’ya yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Diyarbakır’dan, Orta Doğu Sanayici ve Genç İş Adamları Derneği (OSGİAD) ve Çevsan Geri Dönüşüm Şirketi temsilcileri Mehmet Akyıl, Baver Nart ve Kahraman Ağaoğlu, partner kurumları Sürdürülebilir Kalkınma için Kent Vakfı ile bir atölyeye katılmak ve burada atık yönetimi üzerine bir sunum yapmak üzere Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Yerevan’dan, Eiva Sanat Vakfı temsilcileri Gayane Ayvazyan, Lilit Stepanyan ve Lia Mkhitaryan partnerleri Boyut Yayıncılık, ONES Media ve İstanbul Modern Sanat Müzesi ile buluşmak ve Türkiye ve Ermenistan’dan genç nesiller arasında sanat alanında geliştirilebilecek ortak projeler üzerine çalışmak üzere İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Kayseri’den Selma Kara hazırlayacağı belgesel film kapsamında Ermenistan’da yaşayan Kayserili Ermenilerle buluşmak ve mülakat yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

İstanbul’dan, Y-PEER Türkiye temsilcileri Dağlar Çilingir ve Fatma Turgut Y-PEER Ermenistan ile buluşmak ve yeni işbirliği imkânlarını değerlendirmek üzere Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Yerevan’dan, R’ya T’eze gazetesi editörü Mraz Khmoyan, Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi misafiri olarak Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’ne katılmak ve Kürt edebî çevreleriyle tanışmak üzere Diyarbakır ve İstanbul’a yapacağı ziyaretler için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

İstanbul’dan, Özel Dadyan Ermeni Ortaokulu öğrencileri Nora Koyuncu, Merlin Kıyıcı, Herman Köşker, Lina Saraydar ve Catia Romina Ayanyan, Mkhitar Sebastatsi Educomplex öğrencileriyle kültür üzerine fikir alışverişinde bulunmak üzere Yerevan’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Gümrü’den, Ermenistan Avrupa Üniversitesi öğretim görevlisi Argine Mardoyan, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde “Avrupalı öğrenciler açısından Türkiye’deki yüksek öğrenim imkânlarının cazibesi ve ülkedeki entegrasyon fırsatları” konulu bir araştırma ve Ermenistan yüksek öğrenim sistemiyle karşılaştırmalar yapmak üzere İstanbul’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

İstanbul’dan, İstanbul Üniversitesi doktora öğrencisi Shaohuai Ren Ermeni mimarisindeki figürlü motifleri incelemek ve Türk ve Ermeni sanatları arasındaki bağlantıları araştırmak üzere Yerevan’a yapacağı ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Yerevan Tiyatro ve Sinematografi Devlet Enstitüsü öğrenci ve akademisyenleri, Spitak’tan Tatevik Melkonyan ile Yerevan’dan Lilit Muradyan ve Hrachya Gyumbalyan, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle buluşmak ve İstanbul’un kültür, kaligrafi, müzik ve mimarisini inceleyerek Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” adlı romanından esinlenen bir performans gerçekleştirmek üzere İstanbul’a yapacakları ziyaret için Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’ndan destek alacak.  

Bir sonraki son başvuru tarihi 1 Kasım 2018. Lütfen başvuru yapmadan önce Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’ni inceleyiniz.  Başvuru yapmak için buraya tıklayınız.

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz: travelgrant@hrantdink.org

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri

Anahit Minassian
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Gülesin Nemutlu
Nelli Minasyan

 

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu 2017-2019 döneminde, Gümrü Gençlik Girişim Merkezi işbirliği ve Birleşik Krallık Hükümeti Çatışma, İstikrar, Güvenlik Fonu desteği ile yürütmektedir.

#ukcssf