SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

İkinci Dönem Seçim Sonuçları

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nun ikinci döneminde her iki ülkeden toplam 224 başvuru aldık. Vakfa iletilen başvurular arasından, Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği‘nde belirtilen bütün teknik koşulları karşılayan 103 başvuru, Vakıftan bağımsız olarak çalışan Seçici Kurul’a iletildi. Seçici Kurul, aynı yönetmelikte yer alan seçim kriterleri ve öncelikleri doğrultusunda, kendisine iletilen başvuruları titizlikle değerlendirdi. 34’ü Türkiye’den 17’si Ermenistan’dan toplam 51 kişinin başvuru formlarında belirttikleri seyahat amacı ve programı doğrultusunda, komşu ülkeye yapacakları ziyaretleri Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu ile desteklemekten Hrant Dink Vakfı olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz.

 1. İzmir’den Çağdaş Yazıcı ve Eylem Şen, belgesel film projeleri için Yerevan’da yaşayan Musadağlı Ermeniler ile görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 2. Yerevan’dan Adrineh Gregorian, sinematografi alanında proje geliştirmek, atölyeler düzenlemek ve ağlarını genişletmek için çeşitli kurum ve sanatçılarla bir araya gelmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 3. İstanbul’dan Enis Köstepen, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’ni temsilen, Tarihi Diyalog ve Uzlaşma Ağı’na Ermenistan’dan sivil toplum kuruluşlarının katılımı için görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 4. Yerevan’dan Andrey Araksyants, Arman Khojoyan ve Naira Mktrchyan, CARD Foundation adına Türkiye’deki işletmelerle temas kurmak ve ekonomik bağları geliştirmek amacıyla Muğla’ya yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 5. İstanbul’dan Lara Narin, Saro Usta, Rupen Melkisetoğlu, İbrahim Odak ve İlkem Balseçen, üyesi oldukları İstanbul merkezli Ermenice performans gösteren müzik grubu Vomank’ın Yerevan’da düzenleyeceği solo konser için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 6. İstanbul’dan Derya Durmaz, kısa filmi Ziazan’ın Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak prömiyerine katılım amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 7. İstanbul’dan Emine Yıldırım, filmi Kusursuzlar’ın Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali kapsamında, bölge ülkelerinden uzun metrajlı filmlerin katıldığı ‘Bölge Filmleri Yarışması’ gösterimi ve Ermenistan’daki kültürel aktörler ve film yapımcılarıyla temas kurmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 8. Sisian’dan Susanna Isajanyan, Ermenistan ve Türkiye’deki engelli kadınların sosyal, siyasal ve kültürel hayata katılımı için çalışan sivil toplum kuruluşları arasında bağ kurmak amacıyla üyesi olduğu “Khariskh”NGO adına İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 9. İstanbul’dan Alper Ecevit, Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü öğretim görevlisi olarak, Ermenistan-Türkiye sınırı hakkındaki araştırması için akademisyen ve uzmanlarla görüşmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 10. İstanbul’dan Devrim Akkaya, belgesel filmi Diyar’ın Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi için ve Ermenistan’daki yönetmen ve yapımcılarla buluşmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 11. Yerevan’dan Kamo Davtyan, Mamikon Hovsepyan ve Romik Danial, her iki ülkede yurttaş aktivizmi ve insan haklarının korunması alanında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında işbirliğini güçlendirmek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 12. Yerevan’dan Lusine Sahakyan, Türkiye’deki Hemşinlileri konu alan saha çalışmasını yürütmek amacıyla Rize’ye yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 13. İstanbul’dan Şahhanım Kanat, Şeyda Bilken, İkram Doğan, Nalan Özçete ve Behice Boran, üyesi oldukları Başak Kültür ve Sanat Vakfı adına, Ermenistan’da sosyal hizmetler alanındaki model ve uygulamaları öğrenmek ve sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren kuruluşlarla tanışmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 14. İzmir’den Lülüfer Körükmez, Ege Üniversitesi’nden bir akademisyen olarak, Ermenistan’dan Türkiye’ye göç akışı üzerine yürüttüğü araştırması için sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle buluşup görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan, Gümrü ve Lori’ye yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 15. Yerevan’dan Katarine Galstyan, Mkhitar Khachatryan, Madlena Galstyan, Levon Harutyunyan ve Artur Mkrtumyan, Van Project müzik grubu üyeleri olarak II. Uluslararası Helin Başak Sanat Festivali kapsamında atölyeler düzenlemek ve konser vermek amacıyla İstanbul’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 16. Ankara’dan Ayçanur Yıldırım, Rönesans Enstitüsü Derneği üyesi olarak, Gomidas Vartaped ve Ermeni müziği üzerine yürüttüğü araştırması için görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan ve Vanadzor’a yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 17. Kocaeli’nden Dilek Karabenk, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHU-DER) üyesi olarak, kadınlara yönelik hizmetler ve politikalar konusunda bilgi edinmek ve Ermenistan’da faaliyet gösteren Women’s Support Center ile görüşmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 18. Yerevan’dan Ani Sargsyan, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’ndeki kaynakları kullanarak yapacağı araştırma ve akademik işbirliğini güçlendirmeye yönelik görüşmeler yapmak amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 19. Yerevan’dan Anna Muradyan, sözlü tarih projesi için bilgi toplamak ve sahayı incelemek amacıyla Sivas’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 20. İstanbul’dan Suncem Koçer, Ermenistan’daki festival organizatörleri, film yapımcıları, sanat eleştirmenleri ve gazetecilerle görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 21. Afyon’dan Yavuz Özer, fotoğraf projesi için Ermenistan’da tarih, kültür, coğrafya ve yaşamı belgelemek amacıyla Yerevan ve Ermenistan’daki diğer şehirlere yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 22. Ankara’dan Çağdaş Bilir, ODTÜ LGBT Dayanışması üyesi olarak, Ermenistan’daki insan hakları aktivistleri ve LGBT’lerle buluşup görüşmeler yapmak amacıyla Yerevan, Vanadzor ve Gümrü’ye yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 23. İstanbul’dan Şeref Kavak, ‘Ermenistan’da Toplumsal İlişkiler’ konulu araştırması için Ermeni, Kürt ve Yezidi topluluklarının kurumlarıyla görüşme yapmak amacıyla Yerevan ve Ermenistan’daki diğer şehirlere yapacağı ziyaretler için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 24. İstanbul’dan Yusuf Burak Dolu, Gümüşhane bölgesinin ortak kültürel mirası üzerine yaptığı araştırma için Ermenistan’daki akademisyen ve araştırma merkezleriyle görüşmek amacıyla Yerevan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 25. İstanbul’dan Karin Bal, üyesi olduğu Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği’nden bir heyetle birlikte, sözlü tarih projesi çalışma ziyaretinin bir parçası olarak Yerevan’daki Sivaslılar Derneği’ne yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 26. Afyon’dan Mehtap Gül ve Murat Diler, çalışma alanları olan engelli öğrenci ve çocukların eğitimi konusunda Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşları ve ailelerle buluşmak ve bu konuda deneyim ve uygulama örneklerini paylaşmak amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacaklar.
 27. Diyarbakır’dan Nurcan Türkay, Semiha Demir, Nimetullah Yürek, Seda Seve ve Zelal Erdemci, Sur Belediyesi ve Surp Giragos Kilisesi’nin birlikte sunduğu Ermenice dil kursu mezunları olarak, Ermenice pratik yapmak ve Ermenistan’daki tarih ve kültür alanında çalışan kuruluşlarla bir araya gelmek amacıyla Yerevan’a yapacakları ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 28. İstanbul’dan Dila Kuş, UWC Dilijan – Dilijan International School of Armenia tarafından düzenlenen yaz okuluna katılmak amacıyla Dilijan’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.
 29. Yerevan’dan Varuzhan Geghamyan, Türkiye’deki sosyo-politik yaşama azınlıkların katılımı üzerine yaptığı araştırmasının saha çalışmasını yürütmek amacıyla İstanbul’a yapacağı ziyaret için Seyahat Fonu’ndan destek alacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, önümüzdeki dönemde de Türkiye ve Ermenistan’dan birey, grup ve kuruluşlara komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları ziyaretleri için destek vermeye devam edecek. Seyahat Fonu’ndan yararlanmak isteyenler için başvurular hep açık olacak. Bununla birlikte, Fon’dan yararlanacak bireylerin seçimi, Seçim Takvimi’ne uygun bir şekilde yapılacak.

Seçim Takvimi

Başvurular için Son Tarihler Seçici Kurul Karar Tarihleri Yararlanıcıların Açıklanacağı Tarih Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı
24 Mart 2014 31 Mart 2014 5 Nisan 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Haziran 2014 25 Haziran 2014 30 Haziran 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Eylül 2014 25 Eylül 2014 30 Eylül 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Aralık 2014 25 Aralık 2014 31 Aralık 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
1 Mart 2015 10 Mart 2015 15 Mart 2015 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15

 

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri
Anahit Minassian
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Neslihan Özgüneş