SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR

Seyahat Fonu

Hrant Dink Vakfı olarak, iki komşu ülke halkı arasında doğrudan temasların artırılması ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu’nu açtı.

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, 16 aylık bir süre zarfında 200 kişinin Türkiye-Ermenistan arasında seyahat etmesini hedefliyor. Vakıf, Seyahat Fonu’nu Civilitas Vakfı ortaklığında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gümrü merkezli Youth Initiative Center (YIC) işbirliğiyle yürütüyor.

Seyahat Fonu, iki ülkedeki gençler, üniversite öğrencileri, üniversite kulüpleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, yerel gençlik girişimleri, lise öğrencileri ve öğretmenleri, akademisyen ve araştırmacılar, gazeteciler, sanatçılar, spor kulüpleri, sporcular, iş dünyası ve yerel yönetimlerin komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları seyahatlere destek vermeyi amaçlayan bir fon havuzu olarak kurgulandı. Vakıf, Seyahat Fonu ile Ermenistan ve Türkiye’den sivil toplum, gençlik ve gönüllülük politikaları, insan hakları ve demokrasi, eğitim, çevre, tarih, kültür-sanat, kalkınma, spor, bölgesel işbirliği ve Avrupa entegrasyonu gibi çeşitli temalar çevresinde gerçekleştirilecek işbirliklerine katkı sunmayı amaçlıyor.

Seyahat Fonu, komşu ülkede ortak bulma ve ağ kurma faaliyetleri, fizibilite ziyaretleri, sınır ötesi işbirliği projeleri, proje hazırlık toplantıları, değişim programları, eğitim ve dil öğrenme, akademik işbirliği, araştırma ve tez yazımı, sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük, kültür ve sanat alanında ortak üretimler ve yukarıda belirtilen tematik alanlarda toplantı, panel, seminer, konferans, atölye, sergi, konser ve benzeri etkinliklerin organizasyonu ya da bu etkinliklere katılım amaçlı faaliyet türlerini destekleyecek.

Türkiye ve Ermenistan vatandaşları, Türkiye ve Ermenistan’da ikameti olan bireyler, Türkiye ve Ermenistan merkezli veya bu iki ülkenin birinde faaliyet gösteren kâr amacı gütmeyen grup, insiyatif ve kuruluşlar Seyahat Fonu’ndan yararlanabilecek.

Seyahat Fonu’ndan yararlanmak isteyen bireyler, herhangi bir dönemde başvuru yapabilecek. Bununla birlikte, fondan yararlanacak bireylerin seçimi, aşağıda yer alan seçim takvimine uygun bir şekilde yapılacak.

Seçim Takvimi

Başvurular için Son Tarihler Seçici Kurul Karar Tarihleri Yararlanıcıların Açıklanacağı Tarih Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı
24 Mart 2014 31 Mart 2014 5 Nisan 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Haziran 2014 25 Haziran 2014 30 Haziran 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Eylül 2014 25 Eylül 2014 30 Eylül 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
15 Aralık 2014 25 Aralık 2014 31 Aralık 2014 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15
1 Mart 2015 10 Mart 2015 15 Mart 2015 Türkiye’den 25, Ermenistan’dan 15

 

Başvuru için http://form.jotformeu.com/hrantdinkfoundation/travelgrant adresinde yer alan formu doldurunuz.

Başvuru formunu doldurmadan önce, Seyahat Fonu önceliklerinin ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’ni okuyunuz.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri
Anahit Minassian
Dikran Altun
Feray Salman
Gayane Mkrtchyan
Neslihan Özgüneş