SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Müsteşar Zakaryan: Komşu Olarak Yaşayabilmeliyiz

Published on 24/04/2014 under Haberler

Elif Akgül
Bianet

Diaspora Bakanlığı Müsteşarı Zakaryan geçmişte uzlaşı ortamının olmadığını hatırlatarak “Umuyorum artık Türkler, Kürtler ve Ermeniler aynı masada konuşarak sorunlarını çözecekler” dedi.

Ermenistan’ın Diaspora Bakanlığı Müsteşarı Firduz Zakaryan Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM) jeyetiyle görüşmesinde 30 yıl önce olsa aynı masada Türk, Kürt ve Ermenilerin oturmasının imkansız olduğu belirterek “İnanıyorum ki Türkler, Kürtler ve Ermeniler böyle bir masa etrafında sorunlarını konuşarak çözecekler” dedi.

Kendisi de Muşlu olan Zakaryan ailesinden tehcir zamanında yardım aldıkları Kürt ve Türklerin hikayelerini dinleyerek büyüdüğünü belirleyerek “Türkler ortak tarihi paylaştığımız dostlarımızdır” dedi.

“Artık dostlarımız var”

“Yaşananlar için bütün bir Türk toplumunu değil ancak dönemin hükümetini suçlayabiliriz. Zaman artık değişiyor. Türkiye’de Soykırım’ın tanınması için mücadele eden, bize destek veren dostlarımız var. Komşu olarak yaşayabilmemiz lazım. Umuyorum ki çok yakında Türkiye de soykırımı tanıyacak.

“Almanya, Yahudi Soykrımı için yaptıklarından sonra daha demokratik bir toplum oldu, bugün Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden. Soykırımın tanınmasıyla aynı dönüşümü Türkiye toplumunun da yaşayacağını düşünüyorum.” (EA)

* Bu seyahat, Hrant Dink Vakfı tarafından Civilitas Foundation işbirliği ile yürütülen Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu tarafından desteklenmiştir. Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.