SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Manşeti Komşuda Atalım! 2014 – Türkiye

Published on 25/11/2014 under Haberler

Hrant Dink Vakfı’nın, Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nın MyMedia Programı desteğiyle düzenlediği Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı kapsamında, Ermenistan’dan yedi, ABD, Fransa ve Kanada’dan üç kişiden oluşan gazeteci grubu, 17-23 Kasım 2014 arasında Türkiye’yi ziyaret etti. 2014 itibariyle altıncı yılını dolduran program, Türkiye ile Ermenistan’dan gazeteciler arasında bağları kuvvetlendirmeyi ve haber alma ağlarının doğru yollardan kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Program kapsamında Ermenistan, ABD, Fransa ve Kanada’dan gelen 41 başvuru arasından seçilen 10 gazeteci, İstanbul ve Ankara ayaklarından oluşan bir haftalık programa davet edildi. A1 TV, Ankakh Weekly, Arm News TV, AZG Daily, H1 Public TV of Armenia, Kentron TV, Nouvelles d’Arménie Magazine, Shant TV Gyumri, The Armenian Reporter ve The Armenian Weekly’den gazeteciler, program vesilesiyle Türkiye’ye ilk ziyaretlerini gerçekleştirerek, Türkiye basınını tanıma fırsatı buldular.

Programın ilk gününde Hrant Dink Vakfı’nı ziyaret eden gazeteciler, Ermeni dünyasının tanınmış şarkıcılarından Tata Simonyan’ın İstanbul’da gerçekleşen konserine giderek, İstanbul Ermeni toplumuyla tanışma fırsatı buldular. Program boyunca 24 TV, CNN Türk, HaberTürk, NTV ve Star Gazete gibi gazete ve televizyonların haber odalarını ve stüdyolarını ziyaret eden katılımcılar, tanıştıkları meslektaşları ile Türkiye basınının durumu, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Türkiye’nin gündemindeki meseleler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Gazeteciler, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’ü ziyaret ederek, Türkiye’deki gazetecilerin yaşadığı sorunlarla ilgili bilgi aldı ve platformun desteklediği araştırmacı gazetecilik projelerini ilk ağızdan dinleme fırsatı buldu.

Program kapsamında, Agos, Aras Yayıncılık, Getronagan Lisesi ve Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ziyaretlerinde Türkiyeli Ermenilerle bir araya gelen grup, Türkiye’deki Ermeni toplumu hakkında bilgi edindi. Merkezi İstanbul’da bulunan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdindeki Ermenistan Daimi Temsilcisi Michael Vardanian’ı ziyaret eden grup, temsilciliğin faaliyetleri hakkında bilgi edindi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki makamında görüşme fırsatı bulan gazeteciler, Demirtaş ile Türkiye’deki Kürt meselesi, Kürt siyasi hareketi, 1915 ve Türkiye-Ermenistan arasındaki kapalı sınır gibi meselelere yaklaşımı hakkında sohbet etti. Gazeteciler, Ankara programı kapsamında, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Politika Birimi Şefi Ireneusz Fidos ile bir görüşme yaparak, Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye’nin dış politikası ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı hakkında detaylı bilgi aldı.

Ankara’da, Hrant Dink Vakfı tarafından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nün işbirliğiyle, 22-23 Kasım 2014’te düzenlenen ‘Mühürlü Kapı: Türkiye-Ermenistan Sınırının Geleceği‘ konferansına katılan gazeteciler, son olarak Vakfın, Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Burs Programı kapsamında Türkiye’de bulunan Ermenistanlı bursiyerlerle akşam yemeğinde bir araya geldi.