SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Ermenistan’daki yaz okulu gençleri bekliyor

Published on 09/01/2015 under Haberler

Agos

Ermenistan’da faaliyet gösteren ve Diaspora’daki gençlere yönelik Doğu Ermenicesi ve kültürüne dair akademik çalışmalar yürüten ARMACAD Yaz Okulu (Armenian Studies Summer School), önümüzdeki yaz için öğrenci kayıtlarına başladı. Yaz okulunda üç hafta boyunca, alanlarında uzman akademisyenler tarafından farklı başlıklar altında konferanslar da verilecek. ARMACAD, Diaspora’da yaşayan gençlerin, kendi dillerini ve kültürlerini Ermenistan’da öğrenmeleri açısından büyük önem taşıyor. Projenin ilk öğrencileri arasında yer alan Monika Manişak da okulun bu özelliğine vurgu yapıyor.

ARMACAD’ın 2007’de kurulduğunu söyleyen Manişak, yaz okulunun da ilk olarak geçen yıl başladığını ve sadece dört öğrencinin katıldığını anlatıyor: “Hrant Dink Vakfı’nın seyahat fonu desteğiyle, bu dört öğrenciden biri olma fırsatını yakaladım. Çok yönlü bir eğitim veren yaz okulunda, Ermeni kültürüne dair pek çok şey öğrendim.” ARMACAD Ermeni Çalışmaları Yaz Okulu’nun, katılımcılara birbirinden farklı konularda çok yönlü bir eğitim sunduğunun altını çizen Manişak, farklı konu başlıkları altında, alanında tanınmış akademisyenler tarafından hazırlanan seminerler ve düzenlenen kültür gezileriyle unutulmaz anlar yaşadığını söyleyerek yaz okulunu tavsiye ediyor: “Program dahilinde sanat tarihi, arkeoloji, kimlik çalışmaları, tarih, edebiyat, antropoloji gibi farklı konularla ilgili konferanslar düzenleniyor. Bu program, özellikle Ermeni dilini, kültürünü ve tarihini keşfetmek isteyenler için çok değerli bir fırsat.”

Yaz okuluna 31 Mart’a kadar armacad@armacad.info adresinden başvuruda bulunulabiliyor. ARMACAD Yaz Okulu, öğrencilerini bu yıl, 18 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında ağırlayacak.

Yoğunlaştırılmış akademik program

ARMACAD, Doğu Ermenicesi dil bilgisini geliştirmek isteyenlerin yanı sıra, Ermenistan’ı tanımak ve “Ermeni Çalışmaları” üzerine yoğunlaşmak isteyen, 18 yaşını doldurmuş öğrenciler için tasarlanan bir proje. 15 günlük bir ders programına yayılmış olan 45 saatlik yoğunlaştırılmış Ermeni dili dersleri; gramer, okuma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Program dahilinde, ayrıca antropoloji, kültür-sanat, dilbilim, Ermeni edebiyatı ve tarihi gibi konulara ayrılan 24 saatlik bir seminerler bölümü de bulunuyor.

Yaz okulu boyunca, Yerevan’da çeşitli müze gezileri, kültürel faaliyetler ve akademik enstitü ziyaretlerinin yanı sıra, 6 güne yayılan turlar da düzenlenecek. Bu turlar dahilinde, Tatev Manastırı, Eçmiyadzin, Garni Tapınağı, Sevan Gölü, İçevan, Dilican ve Dzağgatsor ziyaret edilebilecek.

Yaz okulu başlamadan önce, derslerle ilgili bütün makale ve okuma materyallerinin öğrencilere sunulduğu programda, katılımcılar, “Ermeni Çalışmaları” alanında özellikle ilgi duydukları bir konu varsa, proje yöneticilerine önceden bilgi verilmesi durumunda, ARMACAD o katılımcıya yaz okulu süresince konuyla ilgili görüşebileceği bir danışman atayarak, ilgi duyduğu konu üzerine makale yazması teşvik ediliyor.