SEYAHAT FONU'NA BAŞVUR
Haberler

Barış ve Uzlaşı İçin Kadınlar Sergisi İstanbul ve Erivan’da

Published on 19/04/2014 under Haberler

Çiçek Tahaoğlu
Bianet

Türkiye ve Ermenistan’dan kadınları fotoğraflarla buluşturan Barış ve Uzlaşı İçin Kadınlar sergisi İstanbul ve Erivan’da eş zamanlı olarak ziyarete açıldı.

Türkiye ve Ermenistan’dan kadınları resim ve fotoğraflarla buluşturan Barış ve Uzlaşı İçin Kadınlar sergisi bugünden itibaren yedi gün boyunca İstanbul’da ziyarete açık olacak.

Ermenistan’dan Şiddetsiz Toplum Vakfı’nın Barış ve Uzlaşı İçin Kadınlar projesi, kadınların barış inşasında eşit birer özne olarak muhattaplıklarını ve aktif katılımını savunuyor.

Proje kapsamında İstanbul ve Erivan’da eş zamanlı olarak düzenlenen sergide iki ülkeden kadınların fotoğrafları yer alıyor.

Temmuz ayında sergiye katılan kadınlar bir barış toplantısı için Gürcistan’da buluşacak. Tiflis’teki toplantı boyunca kadınlar kendi barış tahayyüllerini tartışacak ve bir barış raporu hazırlayacaklar.

Kadınların barış talebi sanatla ses buluyor

500-324

Barış Barış ve Uzlaşı İçin Kadınlar sergisinin İstanbul’daki açılışı bugün Cezayir Salonu’nda gerçekleşti. Açılıştan önce Hazal Atay, Aylin Şen, Aylin Vartanyan ve Şiddetsiz Toplum Vakfı’ndan Anush Khachatryan projeyi tanıttı.

245-244Khachatryan sergiyle, iki ülkeden kadınların barış ve uzlaşı talebini sanat aracılığıyla aktarmayı amaçladıklarını söyledi.

Atay da iki ülke arasında bir diyalog yoksunluğu olduğunu vurgularken, “İstediğimiz barış yolunda kadınların bir şey söylemesiydi” dedi.

Vartanyan ise “Bu sergide Türkiyeli ve Ermenistanlı 10 sanatçının fotoğraf ve resim çalışmalarını paylaşmak için toplandık. Her imge sergi alanındaki her göze farklı bir hikaye anlatacak. Sanatçının şimdiye ve geleceğe şekil veren hayal gücü, yeni bir dil ve gelecek inşa etmemiz için bize sunulan değerli bir yol. Umarın bu imgelere bakarken veya bu imgeler size bakarken bu yolun inşasını da birlikte hayal edebilmemiz mümkün olur” diye konuştu.